Az ország esik szét, a miniszterelnök meg sehol – kiakadt a brit lap
Keir Starmer szerintük a nemzetközi politika kaszása.
Recesszióba zuhan a világgazdaság, ami különösen a kis államokat fogja majd érinteni.
A Világbank attól tart, hogy „további kedvezőtlen sokkok” 2023-ban recesszióba taszíthatják a világgazdaságot, ami különösen a kis államokat fogja majd érinteni. A figyelmeztetés a kedden megjelenő, „Globális gazdasági kilátások” című jelentés kivonatában olvasható, amely a csoport honlapján látható.
A Világbank szerint még újabb válság nélkül is
a globális növekedés idén várhatóan meredeken lassulni fog,
ami a nagyon magas infláció megfékezését célzó szinkronizált politikai szigorítás, a romló pénzügyi feltételek és az ukrajnai orosz invázió okozta folyamatos zavarok miatt”.
„Sürgős globális és nemzeti erőfeszítésekre” van szükség egy ilyen visszaesés kockázatának, valamint a feltörekvő piaci és fejlődő gazdaságok (EMDE) adósságválságának mérséklésére, ahol a beruházások növekedése várhatóan az elmúlt két évtized átlaga alatt marad – mondta a washingtoni székhelyű intézet.
„Létfontosságú, hogy az EMDE-k politikai döntéshozói biztosítsák, hogy minden költségvetési támogatás a sebezhető csoportokra összpontosuljon, hogy az inflációs várakozások jól lehorgonyzottak maradjanak, és hogy a pénzügyi rendszerek továbbra is ellenállóak maradjanak” – mondta.
Hasonló követeléseket fogalmaztak meg a világ központi bankárai, agresszívan emelik a kamatlábakat az árnyomás enyhítése érdekében, miközben a kormányok az energiaköltségek visszafogásával támogatják a vállalkozásokat és a háztartásokat.
Kristalina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap vezérigazgatója azzal a figyelmeztetéssel kezdte 2023-at, hogy
a világ kemény év elé néz, keményebb elé, mint az az év, amelyet magunk mögött hagyunk”.
A világgazdaság egyharmada recesszióban lesz, mert az Egyesült Államok, az EU és Kína egyszerre lassul – mondta egy interjújában.
Nyitókép: Pixabay