Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
Az orosz gyémántexport betiltását szeretné elérni Ukrajna, ám a kulcsország Belgium megosztott a kérdésben. Mutatjuk, miért!
Kiakadt Ukrajna, amiért Belgium nem hajlandó betiltani az orosz gyémántok exportját – írja a Politico.
Az Antwerpen kikötőjén keresztül bonyolódó gyémántexportból ugyanis jelentős bevételei vannak az országnak. Ukrajna viszont szeretné elérni, hogy az EU betiltsa az orosz gyémánexportot, mivel annak profitja egy részben állami tulajdonban lévő orosz céget, az Alrosát gazdagítja.
„Putyin gyémántjai véres gyémántok” – nyilatkozta Alexander De Croo belga miniszterelnök,
aki szerint csak akkor lesz vége az orosz gyémántok kereskedelmének a nyugati piacokon, ha azok „elérhetetlenné válnak” – állítása szerint a gyémántkereskedelemben amúgy érdekelt Belgium épp „ezen dolgozik partnereivel”. Márpedig Európa és Észak-Amerika adja a globális gyémántpiac 70 százalékát.
A Politico szerint az orosz-belga gyémántkereskedelem már így is súlyos károkat szenvedett az amerikai szankciók miatt, de a csiszolatlan gyémántok más piacokra kerülnek, majd vágva és csiszolva mégis megtalálják útjukat Antwerpenbe, Európa második legnagyobb kikötőjébe. Ezért most állítólag egy vízi blokád kialakításán dolgoznak a belgák.
A litvánok és a lengyelek már régen szeretnék, hogy az EU oroszok elleni szankcióinak része legyen a gyémánt, de ennek egyik akadály a belga kormányon belüli megosztottság. A hétpárti belga koalícióban a szocialisták és a zöldek a kifejezetten gyémántellenesek. Azonban Belgiumon belül a regionális kormányoknak is erős szava van az ilyesfajta ügyekben. Márpedig
A gyémántipari szereplők sem a szankciókban, hanem inkább egyfajta nemzetközi szabályozásban hisznek, legalábbis ez derül ki Tom Neysnak, az Antwerpeni Gyémánt Világközpont vezetőjének nyilatkozatából.
Hogy végül mi lesz a megoldás, az jelentős részt a belgákon múlik – zárja cikkét a Politico.
Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Az antwerpeni kikötő