Jön az európai uniós atombomba?

Abból kiindulva, hogy az Egyesült Államokra már nem lehet számítani, európai nukleáris elrettentés van kialakulóban, vagyis az USA helyett Franciaország fog megvédeni minket. Vajon jó ötlet ez?

Megkezdené a nyugdíjkorhatár kitolását a francia kormány, a szakszervezetek azonban rögtön az egész országot megbénító sztrájkokat hirdettek csütörtökre.
Ha valamit nem szeretnek a lázadó hajlamú franciák, azok a nagy elnöki reformtervek, amik esetleg kényelmetlenséget okozhatnak a nagy nemzet fiainak és lányainak. Macron viszont nekikezd a nyugdíjrendszer átalakításának.
Emmanuel Macron francia elnök és kormányfője, Élisabeth Borne 2023-at a nagy nyugdíjreform terveivel kezdik. Borne bejelentette, hogy
A reformot idén szeptemberben kezdenék el, és fokozatosan emelnék a korhatárt a következő években.
Borne-ék célja a nyugdíjrendszer egyensúlyának és fenntarthatóságának biztosítása. A miniszterelnök úgy véli, hogy ha a mostani status quo maradna meg, akkor tíz év alatt 150 milliárd eurónyi hiány halmozódna fel, a reformtervek azonban 2030-ra egyensúlyba hozhatnák a költségvetést.
A kormányfő szerint az új rendszer igazságos lenne, mert egyébként senkinek nem kellene több mint 44 évig dolgoznia, így aki 18 évesen állt munkába, a jövőben is 62 évesen elmehetne nyugdíjba. Emellett a minimumnyugdíjat a minimálbér 85 százalékáig emelnék,
Hozzá kell tenni: Macron elnök eredetileg 65 éves nyugdíjkorhatárról beszélt, a bejelentés azonban egy év könnyítéssel 64 évről szól.
Nem meglepő módon a francia szakszervezetek nem örülnek az enyhített elnöki reformterveknek sem. Szerintük a tervek nem fairek, ezért sztrájkot hirdettek most csütörtökre, január 19-re.
Már kedden tüntetők vonultak Marseille utcáin, fáklyákkal és poszterekkel vonulva.
A francia közlekedési miniszter, Clement Beaune azt javasolta, hogy senki ne utazzon január 19-én a tervezett sztrájkok miatt, szerinte „rémálom” következik majd a közlekedésben.
Mint arról a Le Monde beszámol: Macron a terveihez támogatókat nyerhet a jobboldalról. A mostanra jelentősen meggyengült, gaullista Republikánusok valószínűleg támogatni fogják az elnöki javaslatot, és ezzel meglehet a nemzetgyűlés többségének támogatása.
A speciális francia szabályozás szerint egyébként a francia kormány a nemzetgyűlés többségi támogatása nélkül is keresztül verhet és bevezethet egy törvényt – csak ez esetben szabályozott módon
A kormány szándékai szerint február és március folyamán tárgyalnának a nyugdíjreformról a nemzetgyűlésben, s elfogadás esetén szeptember 1-jén lépne életbe.
Fotó: Mohammed BADRA / POOL / AFP