Nem csitul a német férfi labdarúgó-válogatott botrányos katari szereplése körüli felháborodás, még azután sem, hogy az egykor dicső Nationalelf tagjai lógó orral hazaérkeztek a hétvégén a közel-keleti országban tartott világbajnokságról.
Emlékezetes, hogy az utóbbi években erősen megkopott nimbuszú német nemzeti csapat a koronavírus-járvány okán bevezetett korlátozó intézkedések miatt tavalyra halasztott Európa-bajnoksághoz hasonlóan az idei világbajnokságon is az „értékközvetítéssel”,
tehát ideológiai, propagandisztikus jellegű üzenetek terjesztésével foglalkozott,
a focira pedig valamivel kevesebb energia jutott.
A németek, az emberi jogok és a karszalag
A Nationalelf a Lufthansa „Diversity wins”, azaz „A sokféleség győz” feliratú matricájával ellátott repülőgépével utazott el a közel-keleti tornára – korábban a német légitársaság inkább focis tematikájú gépekkel készült a nagy sportrendezvényekre, de már ott is más szelek fújnak –, s már jóval az egyébként is a kritikák középpontjában álló katari vébé előtt nyilvánvalóvá tették, hogy
az ország általános kulturális normáira fittyet hányva ott is folytatni fogják az identitáspolitizálást.
A német labdarúgó szövetség, a DFB minden körülmények között ragaszkodott ahhoz, hogy a Nationalelf tagjai egy „One Love” feliratú karszalagban lépjenek pályára a meccseiken, ami azt hivatott jelképezni, hogy a csapat számára fontos a „sokféleség”, a „tolerancia” és az „emberi jogok”. A DFB-n kívül több másik szövetség is jelezte, hogy hasonló akciót fontolgatnak, de a FIFA nyomására végül kénytelenek voltak elállni ettől. Ennek nyomán készült a Nationalelf Japán elleni mérkőzése előtt a híres-neves szájbefogós csapatfotó a német válogatottról.
Az a meccs azonban nem úgy alakult, ahogy a németek eltervezték, a mutatott játék és a végeredmény sokaknál érthető kárörömöt, megint másoknál – nem titok: e sorok írójánál is – szégyenkezést váltott ki.
A németek, mondhatni, megint ott csináltak politikát, ahol játszani kellett volna.
Az ügyön az sem segített sokat, hogy megjelent Katarban Németország szélsőbaloldali belügyminisztere, Nancy Faeser is, aki büszkén viselte a „One Love”-karszalagot a VIP-páholyban. A német kormánynak, mint közismert, fontos az emberi jogok és az úgynevezett lmbtq-közösség helyzete Katarban, ezért is veszik onnan a cseppfolyósított földgázt 2026-tól.