Ukrajnáról megjegyezte: sok teendő van még addig, hogy nyugati segítséggel valóban az európai uniós csatlakozásra számításba vehető országgá váljon. A magyaroknak ez az érdeke, efelé kell törekedni, nemzetközi jogi értelemben pedig
Ukrajnának a nemzetközileg megállapított határai közötti szuverenitását vissza kell követelnie,
a Krím félszigetet is beleértve. Ebben csak akkor lehet változás, hogyha Ukrajna is beleegyezik – tette hozzá.
A NATO-nak védekező pozícióba kell helyezkednie
A NATO-ról azt mondta: ebben a pillanatban védekező pozícióba kell helyezkednie, és készülnie kell arra az egyébként szerinte nem valószínű forgatókönyvre, hogy Oroszország ezt a háborút kiterjeszti valamelyik NATO-tagállam területére is. Méltatta a NATO politikai és katonai vezetését a bölcs eljárásért, amellyel igyekszik megakadályozni azt a lehetőséget, hogy ez a háború eszkalálódjon.
Kitért arra is, hogy van egy látható törésvonal Közép-Európában, az Oroszországgal való egyszer és mindenkorra szakítást erőltető balti államok, Lengyelország és Románia, illetve az inkább békepárti Csehország, Szlovákia és Magyarország között. Le kellene ülnünk beszélgetni arról, hogy megértsük a másik álláspontját - jelentette ki.
Kövér László jónak látná, ha a visegrádi négyek vissza tudnának térni arra a nyomvonalra, amikor azokra a kérdésekre koncentráltak, amelyekben értelemszerű egyezés vagy érdekazonosság volt.
Középútra lenne szükség a szankcióknál
A szankciókról szólva azt mondta: normális középútra lenne szükség, de leginkább
bele sem kellett volna menni egy olyan utcába, ami eleve zsákutcának tűnt.
A szankciók megszavazásáról úgy fogalmazott: ha csak annyit tud elérni a magyar kormány, hogy Magyarországot a számára leghátrányosabban érintő szankciós következmények alól kivonja, akkor az a helyes, ha csak ennyire törekszik és ha tud, akkor kompromisszumot köt.
A házelnök példaként említett erre Dániát – de a britek is ilyenek voltak – amely már a csatlakozáskor bizonyos feltételeket támasztott, hogy milyen európai együttműködésben nem akarnak részt venni.
Az európai uniós feltételességi eljárásról szólva Kövér László kiemelte,
a magyarok gyakorlatilag mindenben teljesítették azokat az elvárásokat, amelyeket egy alkufolyamatban konkretizáltak az Európai Bizottsággal.