Hszi Csin-ping: A béke az összes eurázsiai ország érdeke

2022. december 01. 11:22

Mihamarabb béketárgyalásokra van szükség a kínai vezető szerint.

2022. december 01. 11:22
null

Hszi Csin-ping kínai elnök az ukrajnai háború politikai eszközökkel történő lezárását szorgalmazta csütörtökön Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével Pekingben folytatott tárgyalásán.

A politikai megoldás Európa legfőbb érdeke, és az összes eurázsiai ország közös érdeke

– idézte a kínai államfőt a kínai központi televízió a tanácskozás után. Hszi óva intett attól, hogy az ukrajnai konfliktus kiszélesedjen és más területekre is átterjedjen. Hangoztatta, hogy mihamarabb béketárgyalásokra van szükség, és hozzátette, hogy Kína „a maga módján továbbra is konstruktív szerepet akar betölteni” ennek érdekében.

Az Európai Unió és Kína közötti kapcsolatokat az utóbbi időben az is feszültebbé tette, hogy

Kína vonakodik elítélni az Ukrajna elleni orosz agressziót és ellenzi az Oroszországra kivetett nyugati szankciókat.

A csütörtöki tárgyaláson egy uniós szóvivő tájékoztatása szerint Charles Michel arról beszélt, az EU számít arra, hogy Kína az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaként befolyást tud gyakorolni Oroszországra, és „segíthet abban, hogy véget vessenek Ukrajna brutális orosz megszállásának és lerombolásának”

A koronavírus terjedésének megfékezését célzó szigorú kínai korlátozások miatt Charles Michel csak egy napot tölt Pekingben, és a vizit során elszigetelve, egy lezárt körzeten belül mozog. A pandémia 2020-as kezdete óta uniós vezető nem látogatott Kínába. Charles Michel megbeszéléseinek középpontjában a jelenlegi feszült geopolitikai helyzet, az ukrajnai háború és az EU és Kína közötti kapcsolatok jövője állt, valamint napirendre került a klímaváltozás elleni küzdelem, a kereskedelem terén kialakult feszültségek és a gazdasági kapcsolatok helyzete.

Hszi Csin-ping biztosított afelől, hogy Kína stratégiai távlatokból és hosszú távon akarja tovább fejleszteni a kapcsolatait az unióval, és kész megerősíteni a kommunikációt és az egyeztetést az EU-val. Konkrét ügyek említése nélkül ismét kiemelte, Peking fontosnak tartja, hogy „ne avatkozzanak be egymás belügyeibe”.

Charles Michel a maga részéről kiemelte, hogy

az unió elő fogja mozdítani a párbeszédet és az együttműködést Kínával annak érdekében, hogy megfelelően tudják kezelni a nézeteltéréseket

– adta hírül a kínai televízió. Uniós tisztségviselők korábban jelezték, az egynapos látogatás célja, hogy az EU egyensúlyba tudja hozni a Kínába irányuló exportja növelésére vonatkozó igényét azzal az elképzeléssel, hogy határozottan lépjen fel Pekinggel szemben a demokrácia és az alapvető szabadságjogok védelmében.

Az unió álláspontja szerint Brüsszel egyszerre tekint Pekingre „partnerként, versenytársként, valamint riválisként”, és párbeszédre és együttműködésre törekszik Kínával, amelynek kiemelt szerepe van a globális és regionális kihívások kezelésében.

(MTI)

Nyitókép: MTI/EPA/Hszinhua

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Harula
2022. december 01. 20:24
Tessék megtanulni olvasni: : " Kína a MAGA módján " ... Aki az utóbbi 10-15 évben követte a kínai külpolitikát, ott egyes egyedül Kína érdekét és csakis Kína érdekét nézve mozogtak, akár komplett kisebb országokat tönkretéve vagy olyan szinten eladósítva amiből soha nem fognak tudni kimászni. És az az adósság kínai adósság, amit egy zsidó bankár által megtermékenyített sakál hibrid megiregyelhetne.... Tehát lefordítva: Kínabmagasról tesz Oroszországra, Ukrajnára meg a békére is. Ha neki jó a háború akor a kisujját sem fogja mozdítani a békéért. Ha nem jó akkor tenni fog érte akár az oroszok gazdasági zsarolásával is hogy tárgyalóasztalhoz ültesse a feleket.
zuriktodor
2022. december 01. 17:18
Kína a legnagyobb kibocsátásával a modern globális világ megkerülhetetlen szereplője. Itt most az látszik, hogy Kína nem a nyugati módszertan mentén terjeszti ki a befolyását, hanem kizárólag az ipara számára fontos bányakincsek megszerzésére (Afrika) és megszerezhetőségére (Oroszország) utazik. A kínai vezetés pontosan tudja, hogy az új nyugati tendenciával szemben Oroszországgal csak tárgyalni lehet, vagy helyzetet kihasználni. Pontosan tudják, hogy Oroszország rendelkezik azzal a katonai kapacitással, amivel mindenáron ki fogja mozogni a nyugat általi szorongatást, ami viszont az expanzív kapacitások csökkenésével jár és ez kiváló alkalmat teremt Kína számára. Az orosz államtól délre fekvő régiókban meggyengül az orosz befolyás és sokkal jobb feltételekkel építhetik ki az új Selyemutat Európa felé. A tranzittal járó díjakat egyre szabadabban tárgyalhatják le az érintett országokkal, ahogyan a vasútvonalak építési kérdéseit is. Kína talán nem is akart ilyen lehetőségeket, mint amilyeneket az orosz-NATO konfliktus az ölükbe dobott, de ki fogják maxolni. Nihao.
need-info
2022. december 01. 16:08
Ő beszél békéről? Amikor elrendelte, hogy készüljenek a háborúra Tajvannal. Én nem hiszek neki, még a szeme is ferdén áll :)
Akitlosz
2022. december 01. 13:47
"A béke az összes eurázsiai ország érdeke" Meg az is, hogy Amerika világuralma megszűnjön.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!