„Miért vagyok pesszimista az ukrán háború kimenetelével kapcsolatban?
Gyakran felteszik nekem a kérdést, hogy miért vagyok annyira pesszimista úgy a szankciók hatékonyságát, mint a háború kimenetelét illetően.
A válasz erre az, hogy mivel nem vagyok sem Oroszország, sem Ukrajna szakértő, én az általános történelmi mintázatokból vonom le a következtetéseimet és nem a politikai elkötelezettségemből.
A történelmi mintázat pedig nem ad sok okot az optimizmusra:
1. Szankciók: A szakértők általában egyetértenek abban, hogy a gazdasági szankciók nem túl hatékonyak a várt politikai kimenetel kierőszakolásában. A koncenzus 30% -ra teszi a sikeres alkalmazások hányadát (Felbmayr, 2020). Ha a célunk a rezsimváltozás akkor a sikerszázalék egyszámjegyűre zsugorodik, 5 esetre a vizsgált 115-ből. (Pape, 1998).
2. A háború kimenetele: Az általánosan elfogadott Correlates of War (C.o.W.) adatsoraiból kiindulva az atomhatalmak az esetek cirka 60%-ban megnyertek a háborúikat és csak az esetek 14%-ban vesztették el azokat (A fennmaradó esetek döntetlennel végződtek vagy még lezártalanok). Oroszország atomhatalommá válása óta a háborúi cirka 70%-át megnyerte, és csak 7%-át veszítette el. (Castel, 2022) (A fennmaradó esetek döntetlennel végződtek vagy még lezártalanok). Aki nem hiszi töltse le a C.o.W. adatbázisát es számoljon utána.”
Nyitókép: Földházi Árpád