Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
Százmilliókért vásárol hadieszközöket Amerikától három európai ország, nem függetlenül az ukrajnai háborútól.
700 millió dollár értékben vásárol Svájc hadieszközöket Amerikától, mivel a semleges ország modernizálni szeretné a hadseregét 2030-ig – írja a Defense News szakportál. Svájc mellett Litvánia és Belgium is jelentős mennyiségben vásárol amerikai haditechnikát.
Svájc a Raytheon Technologies által gyártott 72 Patriot-rakétát vásárol (pontosabban: Patriot Advanced Capability-3 Missile Segment Enhancement rakétákat), valamint a hozzá való technológiát és logisztikát. A rakéta rendszer az ország területi védelmét szolgálja majd. Svájc 2018-ban határozott úgy, hogy 8 milliárd dollár értékben modernizálja hadi felkészültségét.
Az amerikai külügyminisztérium nem csak a Svájccal kötendő üzletet hagyta jóvá, hanem azt is, hogy Litvánia 495 millió, Belgium pedig 380 millió dollárt értékben vásároljon amerikai hadieszközöket.
Litvánia úgyszintén a védelmi kapacitásait modernizálja, ezért vásárolt nyolc Lockheed Martin által gyártott High Mobility Artillery rakétarendszert (HIMARS); és 36 irányított rakétakilövő rendszert (Guided Multiple Rocket Launch System).
A HIMAR-rendszerekre az ukrán-orosz háború februári kitörése óta megnőtt a kereslet: szeptemberben jelentette be a Pentagon, hogy kettőt Litvániába küldtek, októberben pedig azt, hogy még nyolcat küldtek Ukrajnának, amivel húsz nőtt az ott lévő HIMARS-ok száma.
Belgiumnak százhúsz AIM-120C-8 közepes hatótávolságú levegő-levegő rakétát adnak el, tíz AMRAAM C-8 rendszert és más logisztikai háttértechnológiát. Ezeket Belgium az F-16-osai és F-35-ösei fenntartására fogja használni – írja a Defense News.