A Hír TV Háború Ukrajnában című műsorának Boros Imre közgazdász és Vukics Ferenc katonai szakértő, a Nemzetvédelmi Szabadegyetem Alapítvány alapítója voltak. A beszélgetés során egy olyan részét érintették a keddi, lengyelországi rakétabecsapódásnak, amelyet még senki nem tárt fel. Kiderült milyen rakéták és hogyan találhatták el a lengyel területet.
Gantner Barnabás műsorvezető a beszélgetés legelején arra hívta fel a figyelmet, hogy nem egy, hanem kettő rakéta csapódott be a hírek szerint. Majd azt a kérdést tette fel, hogy ezek a szerkezetek hogyan juthattak át a NATO légvédelmi rendszerén.
Kedden kora este a rakéta-becsapódásról szóló első kósza Twitter-bejegyzések után egy lengyel kereskedelmi rádió riportja szólt részletesebben a történtekről. Ezzel nagyjából egy időben a brit bulvársajtóban, majd a német Welttől a CNN-ig és a BBC-ig a szeriőz hírmédiában is megjelent a hír.
Vukics Ferenc elsőként az emberi oldalt nevezte meg. A katonai szakértő itt ragadta meg az alkalmat, és fejezte ki részvétét azoknak a lengyel családoknak, akik a rakétabecsapódás során veszítették el hozzátartozójukat. Mahd azzal folytatta, hogy „azon is el kell talán gondolkodnunk, hogy ne engedjük meg azt, hogy a katonák halálához hasonlóan kezeljük a civilek halálát. (...)
Ne szokjunk bele egy háborúba”
– hangsúlyozta Vukics.
„Ők sem tudnak mindent lelőni”
Ezután a szakértő kérdésre válaszolva arról beszélt, hogy „egy elég erős légvédelmi rendszer van telepítve az ukrán-lengyel határ mentén. De azért azzal tisztában kell lennünk, hogy mindent ők sem fognak tudni lelőni”. Vukics Ferenc nagy kérdés, hogy hogyan sikerült réseket megtalálni vagy pedig a felderítés mennyire volt sikeres. „Eddig azt tudjuk, hogy látták ezeket az eszközöket, és tudták, hogy a röppálya honnan indul ki. elég csak a bideni nyilatkozatra gondolni” – emlékeztetett. Ezt követően azt a kérdést tette fel, hogy hogy nem sikerült a lengyel lakosságot kiértesíteni, hogy nem szólaltak meg a szirénák.
Gantner Barnabás mindezek után elmondta, hogy SZ-300-as rakéta csapódott be Lengyelországban, amelynek van önmegsemmisítője. Miért nem oldott ki az önmegsemmisítője – hangzott el az újabb kérdés az incidens kapcsán.
Vukics Ferenc erre azt válaszolta, hogy „egy egyszerű RPG-7 rakétának is van önmegsemmisítője, 500 méter után megsemmisíti önmagát. (...)
Az SZ-300-as kézikönyvében azt írják, hogy két rakétát kell indítani egy ellenséges légi eszközre.
(...) Az, hogy mindkettő egyszerre elveszítse a célt, akkor van benne egy automatikus mechanizmus, amely egy úgynevezett Maxwell-parancsot ad. Ennek az a lényege, hogy a lehető legmagasabbra menjen fel a rakéta, és ott semmisítse meg önmagát, annak érdekében, hogy nehogy polgári objektumok sérüljenek meg miatta” – magyarázta a szakértő.