Nem kertelt a magyar miniszter: Az Európai Uniónak változásra van szüksége
Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter szerint a változást a Patrióták frakciócsoport hozhatja el.
Beszáll az MCC külföldi irodája a brüsszeli vitákba.
„A Mathias Corvinus Collegium diákjainak az EU fővárosában való továbbképzését szolgálja, valamint Európa jövőjéről folytatott kutatásokat és vitákat is indít a tehetséggondozó intézmény hivatalosan jövő kedden megnyíló brüsszeli központja” – mondta el a Magyar Nemzetnek Werner Patzelt, az MCC Brüsszel német kutatási igazgatója.
Patzelt a lapnak kijelentette:
„Nem lobbimunkát végezni jöttünk, nem a magyar külügyminisztérium kirendeltsége, hanem kutatóintézmény vagyunk.
Az MCC diákjainak továbbképzése mellett egy olyan tér kiépítése a feladatunk, amelyben Európa alapvető kérdéseit lehet végiggondolni” – tekintett a jövőbe a Drezdai Műszaki Egyetem korábbi professzora, aki az elmúlt években már az MCC munkatársa volt, most pedig a brüsszeli központ kutatási igazgatójaként folytatja munkáját.
Majd ismertette, hogy „különösen” három kérdés foglalkoztatja a rövidesen flálló új irodát. „Az első: mi tart össze bennünket, európaiakat. Másodsorban azzal foglalkozunk, hogyan nézhetnek ki az idők próbáját kiálló európai intézmények. (...) Mi lehet Ukrajna jövője? Mit kezdjünk a Nyugat-Balkánnal? Harmadszor pedig azt vesszük szemügyre, hogyan tudja Európa gazdaságilag és katonailag érvényesíteni a képességeit a Nyugaton és a kereszténységen túlmutató világban. Ehhez összehangolt kül- és biztonságpolitikára van szükség” – sorolta Patzelt.
A beszélgetés során elhangzott, hogy
„Ezek ellentmondásos kérdések megvitatására is szolgálhatnak. Nem is töltenénk be a feladatunkat, ha csak magunknak tartanánk meg az eredményeinket”
– tette hozzá a kutatási igazgató.
Az MCC Brüsszel jövő kedden a Merre tart Európa a globális felfordulás korában? című szakmai konferenciával nyílik meg jövő kedden. Az eseménynek az 1958-as világkiállításra megnyílt Atomium ad majd otthont. A nyitókonferencia olyan kérdéseket boncolgat, mint a válaszút előtt álló Európának az értékekről folytatott belső kultúrharcai, az EU széthúzása az egységes felszín alatt, Magyarország és Lengyelország uniós vitái, illetve az ukrajnai háború és a kínai–tajvani konfliktus jelentette kihívások. A felszólalók között lesz többek között Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, egyben az MCC kuratóriumának elnöke, Nigel Biggar, az Oxfordi Egyetem teológiaprofesszora, Thomas Fazi és Phil Mullan közírók, valamint Bill Durodié, a Bathi Egyetem politológiaprofesszora.
A brüsszeli központ kisebb létszámmal nyílik meg, és munkájában szakpolitikusokra, valamint vendégkutatókra is számít.
Nyitókép: Képernyőfotó