Nő a feszültség: keményen vádolják egymást a szerbek és koszovóiak

2022. november 08. 12:24

A szerbek destabilizálással vádolják a koszovóiakat, a koszovóiak szerint pedig éppen a szerbek tesznek így.

2022. november 08. 12:24
null

A pristinai vezetés szerint Szerbia destabilizálni akarja Koszovót azzal, hogy támogatja a hivatalukat elhagyó koszovói szerbeket, míg Belgrád szerint éppen a koszovói kormány igyekszik felborítani a térség békéjét azzal, hogy ilyen lépésekre kényszeríti a helyi szerbeket.

A Koszovó északi részén élő szerb kisebbség tagjai a múlt hét végén úgy döntöttek, hogy kivonulnak a koszovói állam intézményeiből, tiltakozásul amiatt, hogy a pristinai hatóságok elrendelték a Szerbia által kiadott rendszámtáblák koszovóira történő cseréjét.

Csaknem 600 szerb lépett ki a koszovói rendőrség kötelékéből, miután a koszovói belügyminiszter felfüggesztette az egyik helyi szerb rendőrségi vezetőt, mert az közölte, hogy a koszovói rendőrség szerb tagjai nem hajtják végre azt az utasítást, amely szerint

figyelmeztetniük, majd büntetniük kell azokat az autósokat, akik nem cserélik koszovóira a Szerbiában kiadott rendszámtáblájukat.

Albin Kurti koszovói miniszterelnök szerint Belgrád destabilizálni akarja Koszovót azzal, hogy a helyi szerbek mellé állt, amikor azok kiléptek az intézményekből.

Aleksandar Vucic szerb elnök szerint „tektonikus változások történtek a szerbek kivonulásával”, és felelősségteljes viselkedésre van szükség a béke megőrzése érdekében. Véleménye szerint a koszovói vezetés ezzel az intézkedéssel is Szerbiát akarja provokálni.

A koszovói szerbek lépése miatt a kormány, a hivatalok és a rendőrség is nehéz helyzetbe került, a belügyminisztériumnak például teljes rendőri egységeket kellett Észak-Koszovóba irányítania, hogy legyen, aki felveszi a munkát.

Előzmények

Novembertől a Koszovóban élő szerbek nem használhatják tovább a Szerbiában kiadott rendszámtábláikat, hanem koszovóira kell őket cserélniük. Albin Kurti koszovói miniszterelnök eredetileg augusztus elsejétől akarta bevezetni az intézkedést, az Egyesült Államok közbenjárására azonban előbb szeptember elsejére, majd november elsejére halasztotta a szabályozás bevezetését.

Az intézkedésről szóló hír július végén felháborodást keltett a Koszovó északi részén élő szerbek körében, akik úttorlaszokat állítottak fel a határállomások közelében. A halasztás hírére később eltávolították őket, de a helyzet továbbra is feszült maradt.

Albin Kurti október végén bejelentette, nem halasztja el a rendszámtáblacserét annak ellenére, hogy nyugati partnerei azt kérték, adjon még tíz hónapot a helyi szerbeknek. Mint mondta, körülbelül tízezer jármű rendszámtábláját kell lecserélni, mert azokat még akkor adták ki, amikor Koszovó Szerbiához tartozott. Végül úgy döntött, hogy fokozatosan, jövő áprilissal bezárólag vezeti ki a Szerbiában kiadott rendszámokat, a figyelmeztetések azonban már megkezdődtek.

Erre válaszul

Szerbia készenlétbe helyezte a hadseregét, valamint növelte a harckészültséget,

az indoklás szerint azért, hogy a katonaság minden esetleges feladatra azonnal válaszolni tudjon. Milos Vucevic védelmi miniszter kedden a belgrádi Pink Televízióban arról beszélt, hogy a koszovói szerbek kivonulása nem végleges, ők voltaképpen csak felfüggesztették a munkájukat mindaddig, amíg Koszovó nem teljesíti a brüsszeli megállapodásban foglaltakat. A szerbek a kilenc éve aláírt megállapodás legfontosabb pontjának a koszovói szerb önkormányzatok közösségének a megalakítását tartják, ennek létrehozását azonban Pristina folyamatosan elhalasztja.

Koszovó 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, de Belgrád ezt azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is saját, déli tartományának tartja a többségében albánok lakta területet. Éppen ezért Szerbia nem ismeri el a koszovói dokumentumokat, és követeli szerbre cserélésüket. Albin Kurti viszont határozottan kijelentette: minden a kölcsönös elismerésen múlik, vagyis ha Szerbia elismeri Koszovó függetlenségét, akkor a koszovóiak hozzáállása is megváltozik.

A két ország között 2013-ban kezdődött a kapcsolat rendezését célzó párbeszéd uniós közvetítéssel, ám nagyobb előrelépés azóta sem történt.

(MTI)

Nyitókép: MTI/EPA/Andrej Cukic

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
norbert1970
2022. november 08. 18:03
Keverik a szart a brittek a Balkánon. Az EU is a terrorista szervkereskedő albánokkal van.
Namond
2022. november 08. 15:37
A Balkánon most, a mesterségesen húzott határok ellenére béke van. Az Ukrajnai fegyver biznisz tavaszra véget ér. Ideje tehát a Balkánt és az északi országokat telehordani - a globális pénzpiacon keresztül úgyis mások fizetik - amerikai fegyverekkel, hátha valamelyik elsül és akkor célzottan lehet mindkét esetleg három felet fegyverrel ellátni. A Szerbia semlegesen barátságos orosz kapcsolataival elégedetlen amcsi szarkeverők - beleértve Ucle George US állampolgárt - mióta és min dolgoznak Koszovóban? Háború kirobbantásán Szerbiával, netán a Macedóniát lenyelni szándékozó Albánia bevonásával? A jenkik aztán tudják mivel lehet Szerbiát beugratni egy háborúba, mielőtt az összes ásványkincsükkel uniós tagok lennének.
Mandarin.
2022. november 08. 15:20
Ahol az EU segíteni próbál, ott ne számítson senki se gyors, látványos eredményre, a jó munkához idő kell.
pepita
2022. november 08. 13:26
Előzmények: Jugoszlávia űrprogramja!! Ekkor dőlt el Jugoszlávia és a szerbek sorsa.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!