Az Európai Bizottság szerdai döntése szerint Magyarország nem fogadta el az ígért jogállamisági reformokat, így az ország számára milliárdos uniós pénzösszegek kerültek veszélybe – számol be a Politico.
Eközben a Bizottság azt is megállapította, hogy Magyarország nem teljesítette korábbi ígéretét, miszerint 17 jogállamisági reformot fogad el, amelyek szükségesek ahhoz, hogy hozzáférhessen a 7,5 milliárd euró uniós forráshoz, amelyet egy olyan mechanizmus alapján tartanak vissza, amely lehetővé teszi az EU számára, hogy befagyassza a pénzeszközöket, ha fennáll a vesztegetés veszélye.
Brüsszel egy új, 27 reformot, azaz megfogalmazásukban „szuper mérföldkövet” tartalmazó ütemtervet is meghatározott,
tartalmazó ütemtervet is meghatározott,amelyet Magyarországnak végre kell hajtania ahhoz, hogy megkapja az 5,8 milliárd eurót a világjárvány helyreállítására szánt forrásokból. A 27 reform tartalmazza azt a 17 korábbi kötelezettségvállalást, amelyekről a két fél a 7,5 milliárd euró megőrzéséről folytatott tárgyalások során állapodott meg. További feltételek közé tartozik a Magyarország által ígért igazságügyi reformok végrehajtása, valamint az uniós források ellenőrzésére és a jelentéstételre vonatkozó szabályok elfogadása.
Miután a Bizottság a jövő héten hivatalosan is elfogadja határozatait, az EU Tanácsán múlik, hogy minősített többséggel – amely a tagállamok 55 százalékát és az EU lakosságának 65 százalékát teszi ki – támogatja vagy elutasítja azokat, amire a pénzügyminiszterek ülésén kerülhet sor.
Brüsszel keményen fellép Magyarországgal szemben - írta meg szerdán a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A német lap „megbízható" brüsszeli forrásokból úgy értesült, hogy „a Bizottság illetékes szervei arra a következtetésre jutottak, hogy Budapest nem teljesítette kellőképpen a korrupció elleni küzdelemben tett reformígéreteit". A Mandiner információi szerint azonban a helyzet korántsem annyira egyértelmű, ahogy azt a német sajtó elénk tárja.
Nyitókép: Mandiner Archív