Magyarország már 1920-ban is rosszfiú volt az oroszokkal karöltve, mindenhol máshol demokrácia volt – tudjuk meg egy brüsszeli kiállításból
2022. november 11. 18:26
Az Európai Történelem Háza szerint közös európai emlékezetünkhöz és örökségünkhöz tartozik a gyarmatosítás és a népirtás is.
2022. november 11. 18:26
p
5
193
177
Mentés
Érdekes dolgokat tudhatunk meg arról, hogyan értelmezik a történelmet az Európai Unió fővárosában, Brüsszelben. Itt található az Európai Történelem Háza. A múzeum kiállítása a vonatkozó honlap tanúsága szerint „a mítoszoktól és felfedezésektől egészen a 20. századi zűrzavar és rend kialakulásáig kalauzolja végig a látogatókat Európa történelmének útján, és Európa jövőjével kapcsolatos kérdések végiggondolására késztet”.
Az olvasónk által küldött képek szerint azonban inkább a kiállítás anyagának és értelmezésének összeállításakor lett volna mit végiggondolni.
Így ábrázolják például az 1920-as évet:
Az ábra szerint 102 évvel ezelőtt Európában mindösszesen két helyen alakult ki tekintélyelvű rezsim: Magyarországon és Oroszországban. Természetesen lehet a Horthy-korszak első évét – dacára az általános választójognak – tekintélyelvűnek értékelni, de ha azonos mércével mérünk, azt látjuk, hogy hasonló volt a helyzet Lengyelországban, Jugoszláviában és Romániában is, míg Olaszországban és Németországban a formális demokratikus körülmények ellenére véres harcok zajlottak az utcán a jobboldali és kommunista szabadcsapatok között. Finnország pedig éppen egy 37 000 halálos áldozatot követelő polgárháborúból lábalt ki azokban az években.
Annál is inkább fokozódhat kritikánk a kiállítással szemben, mivel nemcsak a fenti képen látott 1920-as évre, hanem az első világháborúra vonatkozóan az alábbiakról informálják a látogatót:
„Az első világháborút követően Európában mindenhol demokrácia volt, két kivétel volt: az egypártrendszer által irányított Szovjetunió, és Magyarország, ahol korlátozták a demokratikus jogokat” – mondják az egyik videóban. ( A fenti mondat második fele hallható csak a videón, mivel olvasónk beszámolója szerint már így is rossz szemmel néztek rá, amiért rögzítette a látottakat és hallottakat.)
Olvasónkat azonban még ennél is jobban felháborította, hogy a kiállítás szerint „közös európai örökségünk” közé tartozik a gyarmatosítás és a népirtás is.
„Nyilván dühös voltam a kiállítás láttán. Teljesen korrekten indult a kiállítás, az európai integráció történetét magas színvonalon és ferdítések nélkül mutatta be, de aztán engem sokkolt ez a rész, amely a mi ( értsd: magyar) örökségünknek is tekinti a gyarmatosítást” – írta olvasónk.
Az EB Magyarországi Képviselete azt írta, az uniós bíróság ítéletének tartalmával a magyar sajtóban és közéletben számos félreértés és tévhit terjedt el.
A volt EP-képviselő szerint az elmúlt mintegy száz évben a külső erők megtalálták azokat az ágenseket, akik belül tudtak zavart kelteni vagy idegen érdekeket megjeleníteni.
Orbán úr vesztésre áll, hatalmas a nyomás, az ország elszigetelődése megtörtént. A nemzetközi kapcsolatok padlón, amit sajnos nem kárpótol a Türk Tanács, EU-s pénzek sehol, nem is lesznek, az ország megítélése borzalmas. A háborúval kapcsolatos állásfoglalás, főleg az amerikai választások eredményeinek tükrében, elhibázotnak tűnik. Eközben a magyarok - már akinek van - felélik az utolsó tartalékaikat. A háborúsnak nevezett infláció galyra vágja a háztartásokat, a rezsicsökkentés fenntarthatósága egyre valószínütlenebb.