Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
A kínai kommunista pártfőtitkár azt mondta, hogy Kína békés újraegyesítésre törekszik Tajvannal, de nem adja fel a katonai lehetőséget a probléma megoldására.
Tajvan nem mond le szuverenitásáról, és nem köt kompromisszumot a szabadság és a demokrácia ügyében, az emberek egyértelműen ellenzik Peking „egy ország, két rendszer” elvét Tajvanon – reagált a tajvani elnöki hivatal Hszi Csin-ping beszédére.
A Kínai Kommunista Párt vasárnap megkezdődött kongresszusán a pártfőtitkár azt mondta, hogy Kína békés újraegyesítésre törekszik Tajvannal, de nem adja fel a katonai lehetőséget a probléma megoldására. Leszögezte, hogy a tajvani kérdés megoldása a kínai népen múlik, és hogy „a nemzeti újraegyesítés mindenképpen megtörténik”. A Reuters tudósítása szerint a beszéd azon része kapta a legnagyobb, hosszan tartó tapsot, amelyben Hszi elutasította Tajvan függetlenségét. A tajpeji elnöki iroda válaszában leszögezte, hogy a béke és a stabilitás fenntartása a Tajvani-szorosban a két fél közös felelőssége, és „a konfrontáció nem járható út egyik fél számára sem”.
(MTI)
Nyitókép: Caj Jing-ven tajvani elnök beszél a nemzeti ünnep alkalmából a tajpeji elnöki palotában 2022. október 10-én. Tajvan „dupla tíz napként” ismert nemzeti ünnepét minden év október 10-én tartják, mivel 1911-ben ezen a napon ért véget a Vucsang-felkelés, amely a Csing-dinasztia végét és Kínai Köztársaság megalakulását eredményezte.MTI/EPA/Daniel Ceng Shou Yi