Korábban beszámoltunk róla, hogy Orbán Viktor miniszterelnök méltán lehet elégedett az EU-csúcs eredményeivel: a legújabb ötletelési roham megint kikerült bennünket, hiszen
bárhogyan dönt az Unió, ha az Magyarország számára kedvezőtlen, akkor mentességet kap alóla.
Ennek értelmében sem a közös gázvásárlási kötelezettség, sem pedig a gáz ársapka bevezetése nem vonatkozik majd Magyarországra. Ha egyáltalán megvalósul. Erről itt olvashat bővebben.
Az Európai Uniós állam- és kormányfőinek kétnapos csúcstalálkozóján elsősorban az energetikai kérdések voltak a figyelem középpontjában. Az uniós vezetők több új intézkedést hirdettek ki annak érdekében, hogy kezelni tudják a kontinens energiaválságát.
A záródokumentum alapján az Európai Tanács megállapítja, hogy Oroszországé a felelősség a jelenlegi energia- és gázválságért. A Tanács szerint a jelenlegi válság miatt a kereslet csökkentésére irányuló erőfeszítések, az ellátás biztonságának biztosítása, az energiaárak letörése, valamint az energiaellátás integritásának megőrzése a legfontosabb.
Fontos fejlemény továbbá, hogy a Tanács felkérte az Európai Bizottságot új határozatok kidolgozására, amelyek keretében olyan intézkedéseket hoznak, amelyek nem érintik a hosszú távú gázszerződéseket. A záródokumentum az energetika területén számos fontos dolgot sorol fel. Többek között:
- önkéntes közös gázbeszerzés, kivéve a kötelező kereslet-összevonást egy adott mennyiségre vonatkozóan, ami egyenértékű a tárolók feltöltési igényének 15%-ával. Emellett szükséges a megbízható partnerekkel történő tárgyalások felgyorsítás,
- 2023 elejére egy új, kiegészítő referenciaérték megállapítása, amely pontosabban tükrözi a gázpiaci kondíciókat,
-
ideiglenes uniós keretrendszer a villamosenergia-termelésben használt gáz árának felső határának meghatározása érdekében, költség-haszon elemzés készítése,
-
ideiglenes dinamikus árfolyosó bevezetése a földgázügyletekre, hogy azonnal korlátozzáka túlzott gázárak kialakulását,
-
fokozott erőfeszítések az energiatakarékosság jegyében,
-
prioritás a háztartások és vállalkozások védelme, különösen a legkiszolgáltatottabbak esetében.
***
Mint arról korábban lapunk is beszámolt , mindenfajta uniós konzultáció nélkül jelentette be néhány hete Olaf Scholz szövetségi kancellár, Robert Habeck gazdasági miniszter és Christian Lindner pénzügyminiszter, hogy a Scholz-kormány úgy döntött, Németország kivásárolja magát a válságból. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a német kormány brutális hitelfelvétellel próbálja maximalizálni a teljesen elszabadult energiaárakat.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher