Bivalyerőstől a verhetőig – kit tud legyőzni Marco Rossi válogatottja a csúcson maradásért?
Ön szerint ki lenne a legjobb ellenfél a magyar labdarúgó-válogatottnak? Szavazzon!
Ausztria legnagyobb energiaszolgáltatója a Wien Energie, amellyel szemben spekulációs vádak merültek fel az elmúlt napokban. Bécs főpolgármestere és az energiacég tagadják ezt.
Nyugati szomszédunk legnagyobb energiaszolgáltatójaként tartják számon a Wien Energei Gmbh-t, ami Bécs energiaellátásáért felel. Az elmúlt hónapok energiapiaci válsága azonban súlyos helyzetbe hozta a céget, ráadásul spekulációs vádak is felmerültek vele szemben.
A bajba került cégnek az osztrák kormány kétmilliárd eurós tervezett hitelkeretet nyújt. Mint Karl Nehammer osztrák néppárti kancellár fogalmazott: „Nekünk, mint szövetségi kormánynak itt állami szinten kötelező politikailag fellépni; kétmillió állampolgár ellátásbiztonsága forgott kockán.”
A hitelgaranciát azonban csak feltételekkel adnák meg a bécsi cégnek. Magnus Brunner pénzügyminiszter ezért betekintést kért az energiaszolgáltató üzleti könyveibe. „A feltétel természetesen az, hogy tisztázzák a helyzetet. Az ellenőrzési jogok is szerepet játszanak. Csak így lehet megtudni, hogy történtek-e spekulációs veszteségek vagy sem” – fogalmazott a miniszter.
Michael Ludwig, Bécs szociáldemokrata főpolgármester visszautasította a vádakat: „Meg akarom mutatni, hogy nincs mit rejtegetni” – mondta a városvezető, és bejelentette azt is: hogy a Városi Számvevőszék és külső szakértők különleges ellenőrzést hajtanak végre a Wien Energie és a Stadtwerke szerveinél. Bécs polgármestere júliusban már 700 millió eurós kezdeti hitelt adott a Wien Energie-nek – eddig összesen 1,4 milliárd eurót. A bécsi kormányzó SPÖ bizonyára tisztában volt a cég helyzetével és a villamosenergia-piac ingatag helyzetével. A közvélemény éppoly keveset tudott a készpénzinjekciókról, mint a bécsi önkormányzat, mert Ludwig egyedül adta ki az összegeket. (A bécsi város alkotmánya felhatalmazza a polgármestert, hogy önálló döntéseket hozzon „sürgős esetekben”, amelyekhez ténylegesen az önkormányzati tanács hozzájárulása kellene.)
Az energiaszolgáltató is elutasítja a spekulációs vádakat. Mivel Bécs – szemben más osztrák tartományokkal – alig termel maga áramot, ezért a tőzsdéken kell, hogy áramot vásároljon, a jelen helyzetben rendkívüli árakon. Ezzel kapcsolatban merültek fel a spekulációs vádak, de más álláspont szerint legfeljebb kockázatkezelési hibák történtek.
A radikális jobboldali Szabadságpárt (FPÖ) mindenesetre azt fontolgatja, hogy feljelentést tesz Ludwig polgármester ellen.
Az osztrák kormány bejelentette, hogy augusztus 31-én délelőtt aláírták a hitelgarancia-szerződést. A biztosítékról nem született megállapodás, de a szövetségi kormánynak saját képviselője lesz a Wien Energie felügyelőbizottságában.