Tölgyessy kimondta: Magyar Péter azért nem indul az időközi választásokon, mert óriási a kockázata annak, hogy kikap
Az elemző szerint a Tisza Párt vezetését mutató közvélemény-kutatások az ellenzéki tábor reményének fenntartására szolgálnak.
A szejm döntése értelmében fél évvel elhalasztanák a helyhatósági választást, amelynek időpontja egyébként egybeesne a jövő őszi parlamenti választáséval.
Megszavazta a lengyel parlament alsóháza azt a kormánypárti tervezetet, amelynek értelmében 2024. április 30-ig meghosszabbítanák az önkormányzatok választási ciklusát. Ennek megfelelően fél évvel elhalasztanák a helyhatósági választást,
A 460 fős szejmben a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) frakciójának 222 jelen lévő tagja szavazott meg a tervezetet, valamint a kisebb ellenzéki tömörülések 9 képviselője. A fő ellenzéki frakció, a Polgári Koalíció (KO) 120 jelen lévő tagja nemmel szavazott, egy képviselő tartózkodott. Az elfogadást követően a tervezet az ellenzéki többségű szenátus elé kerül. A javaslatot előterjesztő PiS szerint nehéz lenne egy időben lebonyolítani a helyhatósági és a parlamenti választásokat.
A parlamenti vita során a KO azzal érvelt, hogy a halasztással a kormánypárt a saját választási esélyeit szeretné növelni. Waldy Dzikowski, a KO képviselője szerint
A helyhatósági választás elhalasztását támogatta viszont korábbi nyilatkozatában Sylwester Marciniak, a lengyel országos választási bizottság (PKW) elnöke. Azzal érvelt, hogy a két választás párhuzamos megszervezése zsúfoltságot okozna, könnyen „emberi hibához” vezethetne, a forrongó lengyel belpolitikai légkörben pedig „a legkisebb szabálytalanságot is biztosan felhasználná valaki”.
A helyhatósági és a parlamenti választások időpontja amiatt esik egybe, mert Lengyelországban a 2018-ban elfogadott törvény értelmében négyévesről ötévesre hosszabbították meg az önkormányzatok mandátumát. A legutóbbi helyhatósági választást 2018 októberében tartották.
2024 tavaszára esik majd az európai parlamenti választás. A PiS szerint annak megszervezése viszont egyszerűbb, és nem okoz annyi bonyodalmat, mint amennyit a lengyel parlamenti és a helyhatósági szavazás egyidejű megszervezése jelentene.
(MTI)