Még a Telex (!) videójában is többen vannak mellettem, mint ellenem!
A közösségemet meg fogom védeni!
Élő közvetítés az elhunyt brit királynő temetési szertartásáról.
Az elhunyt brit királynő koporsója szerda óta a westminsteri középkori csarnokban volt elhelyezve: brit alattvalók és más tisztelgők ezrei álltak sorba órákon át, hogy főhajtással emlékezzenek meg a hetven évig uralkodó II. Erzsébetről.
A menet élén III. Károly király, a királyi család tagja, valamint a király háztartásának tagjai vonultak.
A brit idő szerint 11 órakor (közép-európai idő szerint 12 órakor) kezdődő temetési szertartást a westminsteri dékán tartotta meg, de megszólalt Canterbury érseke, a legfőbb anglikán egyházi személyiség is.
A szertartáson szót kapott a brit miniszterelnök, valamint a Nemzetközösség főtitkára is. Imákat mondott több brit egyházi személyiség is. A szertartást kétperces csend zárta, majd a nemzeti himnusz csendült fel.
II. Erzsébet temetésén számos külföldi államfő, miniszterelnök vagy uralkodó vett részt. A brit kormányzat, a parlament és más testületek tagjai, az egyház vezetői és a közélet más jelentős személyiségei is a vendégek között voltak. A közösségért komoly feladatokat ellátó – például a Covid-járvány idején helytálló – civil személyekből is sokakat meghívtak a szertartásra.
Az események nem értek véget a temetési szertartás után. A király vezette gyászmenet a koporsót követve elindult londoni útjára, majd a Wellington-diadalívet elhagyva a koporsót Windsorba szállították.
A London melletti kisvárosban, ahol a királyi várkastély található, újabb gyászmenet következett, mielőtt a koporsó elérte a Szent György-kápolnát. Itt még egy szertartást tartottak brit idő szerint 16 órától kezdve. A végső himnusz előtt a brit birodalmi koronát, a jogart és az országalmát levették a koporsóról, és az oltárra rakták őket.
II. Erzsébet földi maradványait végül a VI. György-emlékkápolnában helyezték végső nyugalomra, egykori férje, Fülöp herceg mellett eltemetve.
A BBC közvetítése
***
II. Erzsébet hétfői temetési szertartására a világ számos országából érkeztek államfők, kormányfők és uralkodók.
A temetés előtti napon született összesítés szerint 140 ország képviselői vettek részt a szertartáson, közöttük 19 uralkodó, 47 elnök és 20 miniszterelnök. Összesen mintegy 500 külföldi vendég lehetett jelen az eseményen.
A brit királyi család tagjain kívül a temetésen részt vett többek között:
Brit részről Liz Truss miniszterelnök mellett a hat még élő korábbi kormányfő, John Major, Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron, Theresa May és Boris Johnson is ott volt a temetésen. Keir Starmer munkáspárti elnök és Ed Davey, a liberális demokraták elnöke is a brit delegáció tagja volt, ahogy Skócia, Wales és Észak-Írország főminiszterei is jelen volt.
Számos vezető avagy uralkodó érkezett egyrészt a Nemzetközösség országaiból, másrészt a muszlim világból, ahogy az európai arisztokrácia vezető családjának képviselői is jelen voltak a szertartáson.
Kínát Wang Quishan alelnök, Ukrajnát Olena Zelenszka, Volodimir Zelenszkij felesége képviselte.
Jelen volt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Charles Michel európai tanácsi elnök, valamint Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is.
Ugyanakkor nem hívták meg a szertartásra Oroszország, Belarusz, Mianmar, Szíria, Venezuela, valamint a tálib uralom alá került Afganisztán vezetőit vagy képviselőit.