Mégis mi szükség arra, hogy magyar színházak a kommunista idők lengyelellenes Spiró-darabját játsszák?
A politikai kapcsolatok amúgy is kihűltek, sőt ellenségesek. Kinek van szüksége még több gyűlölködésre? Nizalowski Attila írása.
A lengyel lap szerint Soros továbbra is a különböző országok politikájának tőke és eszmék általi külső irányításának szimbóluma maradt.
A Do Rzeczy véleménycikket közölt a Soros-hálózatról. A cikkben az író, Tomasz Rowinski, kifejtette, hogy Soros György és hálózata mindenütt ott van, még ott is, ahol senki nem gondolná. A publicista hozzátette, hogy az amerikai-magyar milliárdos leginkább Közép-Kelet-Európában érzi otthon magát, viszont szerinte Soros továbbra is a különböző országok politikájának tőke és eszmék általi külső irányításának szimbóluma maradt.
Megjegyezte, hogy sokan úgy vélekednek, hogy a Soros elleni vádak inkább összeesküvéselméletek, mintsem a valóság. Viszont szerinte
hiszen például a Médiafejlesztési Befektetési Alap (MDIF) azért jött létre, hogy támogassa médiaprojektek olyan országokban, „ahol az ingyenes médiához való hozzáférés veszélyben van”.
A publicista kifejtette, hogy az MDIF-et nemcsak a Soros Corp. alapította és támogatta, hanem „sok más forrásból is kapott pénzt befektetésekre, például svéd és svájci kormányhivataloktól is”. Megemlített három lengyel liberális lapot, amelynek újságírói évtizedek óta a lengyel ügyek „szakértői” a világ számos mainstream médiájában.
– jelentette ki Rowinski.
A publicista feltette a költői kérdést, hogy vajon Soros eltűnése megoldaná a lengyel közélet ideologizálásának problémáját? Leszögezte, hogy biztosan nem. Kifejtette azonban, hogy nem lehet alábecsülni azt, hogy Soros pénze és a „nyitott társadalmat” őrző intézményei továbbra is olyan elemek, amelyek a lengyel szuverenitás, politikai és erkölcsi hagyomány ellen, azaz végül a szabadság ellen lépnek fel.
Nyitókép: MTI