„A fizikai akadály elősegíti a határőrök munkáját az illegális migráció megakadályozásában” – fogalmazott hétfő esti nyilatkozatában Ingrida Simonyte litván miniszterelnök.
Litvániának csaknem 680 kilométeres határa van Fehéroroszországgal, és ez az Európai Unió külső határa is egyben. Noha több mint 100 kilométeres szakasza folyókon és tavakon át húzódik.
Vilnius a kerítéssel reagált a migrációs nyomásra
Fehéroroszországból 2020 nyarán és őszén migránsok ezrei próbáltak meg Fehéroroszországból bejutni az EU-ba, főleg Lengyelország, de a balti országok határainál is.
Az EU szerint az egészet a fehérorosz vezetés szervezte meg mintegy válaszul arra, hogy az unió szankciókkal sújtotta a politikai elnyomás miatt az ország vezetőit,
köztük Aljakszandr Lukasenkát is.
Vilnius a migrációs nyomásra reagálva jelentette be a négy méter magas, szögesdróttal védett kerítés építését, ami miatt egyébként emberi jogi szervezetek rendre bírálták a litván kormányt. A kerítés most elkészült.
Lettország is tartós akadályt létesít
Lettország belügyminisztériuma ugyanakkor a nap folyamán jelentette be, hogy a Fehéroroszországgal közös határán tartós akadályt létesít, amelynek építési munkálatai már meg is kezdődtek. Az érintett határszakasz 70 százalékát már megtisztították a fáktól és bozótostól.
A rigai vezetés szerint
szerződést kötöttek csaknem 150 kilométer hosszú kerítés építésére, amelyhez járőrutak, őrtornyok, gyalogos átkelők és egyéb létesítmények is tartoznak majd.
A tervek szerint a lett határ megerősítésének projektje 2024 végére lesz teljesen készen, míg a kerítés felhúzásával az év februárjára végeznek. Gyorsmegoldásként Lettország korábba a kritikus határszakaszokra többrétegben, szögesdrót tekercseket helyezett el.
(MTI)
Nyitókép: MTI/AP/Jánisz Papanikosz