„Markáns” részben az Európai Bizottságot tette felelőssé a súlyos energiahelyzet miatt a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. üzletágvezetője az M1 aktuális csatornán szerdán.
Ha az Európai Bizottságon múlna, akkor az Európai Unió április óta nem vásárolna orosz gázt
– mondta Hortay Olivér. A szankciók erőteljes lebegtetése, a bevezetésük melletti érvelés, az Északi Áramlat 1 leállítása körüli bizottsági kommunikáció megemelte az energiaárakat – közölte az energia- és klímapolitika üzletág vezetője. Hozzátette, hogy ez Oroszországnak bevételt jelent, Európának pedig többletköltséget okoz.
Hortay Olivér méltánytalannak nevezte, hogy a tagországok szolidáris alapon szükség esetén kisegítenék egymást. Méltánytalan helyzetet eredményezne, ha a felelőtlenül gazdálkodó tagállamokat a felelősen gazdálkodóknak kötelezően el kellene látniuk gázzal – közölte.
Hortay Olivér bírálta az Európai Bizottságnak azt a javaslatát is, hogy a tagállamok csökkentsék 15 százalékkal a gázfelhasználást jövő tavaszig. Az unió nem írhatja elő egy tagállamnak, hogy mennyi energiát fogyasszon – mondta. Hortay Olivér elmondta: nyitott kérdés, hogy a bizottság meg tudja-e teremteni javaslatának jogi hátterét.
Senki nem hatalmazta fel az Európai Bizottságot arra, hogy megmondja az egyes tagállamoknak, mennyit fogyaszthatnak,
illetve a gáztározók üzemeltetőinek, kinek értékesítsék a betárolt gázt” – tette hozzá. A bizottsági javaslat alapjaiban sértené a tagállamok szuverenitását – közölte Hortay Olivér. Kifogásolta, hogy a bizottság központosítani igyekszik a gázveszélyhelyzet esetén tett intézkedéseket.
Az elmúlt évek tapasztalatai, közöttük a koronavírus elleni vakcina európai uniós központi beszerzései, azt mutatják, ha baj van, akkor a tagállamok elsősorban magukra számíthatnak – mondta a Századvég üzletágvezetője.
(MTI)
Nyitókép: gázvezeték Ukrajnában (REUTERS/Gleb Garanich/File Photo)