Nyugaton is egyre többen sürgetik, hogy Ukrajna üljön tárgyalóasztalhoz

2022. július 27. 09:30

Szakértői körök egyre gyakrabban hangoztatják: a konfliktus tárgyalásos befejezése a helyes cél.

2022. július 27. 09:30
null

A New York Times május közepén vezércikkben szellőztette meg a háború kapcsán az amerikai elit egy részében addigra lappangva bár, de meg-megfogalmazódó kételyeket. A Portfolio szerint az újság azt írta: „Amerikának nem érdeke, hogy Oroszországgal totális háborúba keveredjen, még ha a Ukrajnának nehéz döntéseket kellene is hoznia a tárgyalásos béke érdekében. Biden meg kell értesse Zelenszkijjel és népével, hogy vannak korlátai annak, ameddig Amerika és a NATO elmehet”.

Külön említette az adminisztráció részéről elhangzott „harcias kijelentéseket”, melyek bár jól hangzanak, „a tárgyalásokat nem hozzák közelebb”. Ezidőtájt mondta ugyanis Biden elnök, hogy Putyin „nem maradhat hatalmon”, Austin védelmi miniszter, hogy Ukrajnában a cél Oroszország meggyengítése, Pelosi házelnök pedig, hogy az amerikai támogatás a teljes győzelemig fog tartani. 

„Nem cél Oroszországon bosszút állni”

Ezzel szemben Macron francia elnök ekkoriban kezdte el hangoztatni, hogy

Azt írják: mindeközben a szakértői körök is ébredezni kezdtek. Charles Kupchan, aki Clinton és Obama elnökök alatt a Nemzetbiztonsági Tanácsban az európai ügyekért felelt, májusban az Atlantic magazin hasábjain „stratégiai óvatosságra” intett. Mint írta, a békés megoldás keresése nem csupán a további pusztítás, netán a teljes eszkalálódás elkerülése végett volna kívánatos, hanem mert az egyre romló gazdasági helyzetben a nyugati szövetségesek is csak így tudnak megőrizni egy (többé-kevésbé) közös frontot.

Egy hónappal később ugyanő fáradhatatlanul magyarázta: a háború békés lezárására törekvés nem egyenlő a megalkuvással. Még világosabban leszögezte:

Kissinger is a béke mellett

Kiemelik: az amerikai diplomácia egyik legnagyobb alakja, Henry Kissinger a májusi Világgazdasági Fórumon, majd júliusban a német Spiegelnek adott nagyinterjújában érvelt hasonló szellemben, de ezen a vonalon foglalt állást Jeffrey Sachs az ENSZ Fenntartható Fejlődési Megoldások Hálózatának elnöke, vagy éppen John Mearsheimer, a nemzetközi kapcsolatok realista iskolájának egyik legbefolyásosabb képviselője.

Nyitókép: Stringer / Sputnik / AFP

 

Összesen 86 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sorivo4
2022. július 27. 16:07
Tárgyalniuk kell, és abban eredményeket elérniük, nem a háborúban. Mert abban nem tudnak. Azt nem tudják megnyerni. Az képtelenség. Csak békét köthetnek. Ennek kell minden további támogatás feltételének lennie, hogy a békekötésben mennyire haladnak előre. És ki kell tűzni egy határidőt, amíg békét kell kötniük. Azontúl nincs több támogatás. Sem kegyelemből, sem zsarolásból, sem érdekből, sem sehogy. A háborút egy határidőig így vagy úgy de le kell zárni, vagy beledöglik egész Európa. Az inkompetens vezetői meg kereshetnek más állást maguknak, ha az elégedetlen európaiak meg nem lincselik őket előbb. The winter is coming. Az a határidő. Tovább nincs. Onnantól lincselés lesz és Európában is háború, ha addig nem zárják le. Zelenszkij addig nem szerepel sehol, csak az oroszokkal tárgyal, csak velük van dolga és beszélnivalója, amíg megegyezés nem születik. Ha nem születik, akkor pedig bukik, és felel mindazért a pusztításért, amit konfrontációs politikájával okozott Ukrajnában, Európában és az egész világon.
Rizsa
2022. július 27. 16:07
Nehéz őszintének lenni nyugaton. Beleszaladtak a pofonfába.
BlancoAgilon38
2022. július 27. 15:39
Jé, Vlagyimir felöltözött.
luisbathhelena
2022. július 27. 14:02
Az eredeti cikkben van pár jó gondolat: William Burns, a CIA jelenlegi igazgatója még moszkvai nagykövetként az esetleges ukrán NATO-tagságról a következő külügyi feljegyzést írta: „Ez minden vörös vonalak legvörösebbike a teljes orosz elit számára. Beszélgetéseim során egyetlen emberrel nem találkoztam, beleértve a Putyint legélesebben kritizáló liberálisokat, aki szerint ez ne az orosz érdekek elleni közvetlen kihívás volna”. a Nyugat egésze átvette a pár évtizede Európában még erős fenntartásokkal kezelt, a konkrét konfliktusokat „a Jó és a Gonosz csatájára” leegyszerűsítő amerikai megközelítést, pedig az ugyanolyan zsákutca ma is. A Gonosznak tudniillik nem lehetnek megfontolást érdemlő szempontjai, tárgyalásnak – oda-vissza érdekek egyeztetésének – helye nincs, a Jót mindenáron diadalra kell juttatni. Ennek a narratívának persze számtalan előnye van: gondolkoznunk nem szükséges, erényesnek érezhetjük magunkat, rá
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!