Amikor John Mordaunt, az egyszeri brit ejtőernyős katona ihletet kapott ahhoz, hogy az HMS Penelope hadihajóról nevezze el 1973-ban születő lányát, valószínűleg nem gondolt arra, hogy gyermeke egyszer, a 21. század mélyén komoly versenyző lesz a brit miniszterelnöki székért. Mégis így történt: Penelope Mary Mordauntnak most komoly esélye van arra, hogy a napokban zajló miniszterelnöki versengésben végül jó hajrával az élre törjön.
De hosszú út vezetett idáig – és az ezüstkanállal a szájukban született, karrierjüket gyakorlatilag végig előre kigörgetett vörös szőnyegen végigjáró
elit tory versenytársaival szemben Mordaunt maga építette fel önmagát.
És ez erőt és előnyt is jelenthet neki a következő megmérettetéseken – akár már megválasztott miniszterelnöként is.
Mordaunt életének kezdete és mai karrierje is Portsmouth-hoz, a dél-angliai haditengerészeti katonavároshoz kapcsolódik: itt nőtt fel és ma is itt képviselő. „Kisiskolás voltam Portsmouth-ban a falklandi konfliktus idején, amikor a haditengerészet kezdett felkészülni a brit emberek védelmére” – emlékezik vissza gyerekkori benyomásaira Mordaunt.
És az elmondható róla, hogy politikai pályafutása során, a mai napig
a brit haditengerészet és egyáltalán a brit hadsereg büszke szószólója,
a hadászati fejlesztések és a brit haderő nemzetközi bevetésének támogatója a képviselőnő, ami minden bizonnyal szimpátiát tud kelteni a választók bizonyos rétegeiben, különösen a konzervatívok között.
Nem volt egyszerű gyerekkora: 15 éves korában elveszítette rákbeteg édesanyját, egy évvel később pedig apjának kellett a rákkal megküzdenie. Pennynek magának kellett öccse pótmamájának előlépnie, miközben igyekezett tanulmányaira is koncentrálni, s közben elkezdett dolgozni is a megélhetés biztosítására a Johnson & Johnsonnál – és még bűvészinasként is kipróbálta magát.
S hogy miként került a politika közelébe? „Akkor kezdett érdekelni a politika, amikor elmentem segélymunkát végezni romániai árvaházakba, és láttam, hogyan okoznak problémákat a rossz politikai döntések” – emlékezik vissza Penny Mordaunt arra az időszakra, amikor
középiskola után a poszt-ceausescui Romániában töltött önkéntesként egy évet.
Egyetemi tanulmányait Oxford és Cambridge helyett a readingi egyetemen végezte, filozófiát hallgatott, és közben bevetette magát az egyetemi politizálásba, diákvezér is volt az intézményben. Tanulmányai után két vonalon kezdte építeni magát: egyrészt PR-cégeknél vállalt munkát, másrészt pedig a Konzervatív Párt ifjúsági szervezetében lépkedett előre John Major idején.