Ha meleg vagy, maradhatsz! – egyre több bevándorló játssza ki a rendszert az Egyesült Királyságban
A szkeptikusok szerint sokan a pozitív elbírálás reményében „adják ki magukat melegnek”.
Alulról jött, magasra tart, a talpasok körében népszerű, az elitben kevésbé, fürdőruhás tévéshow-ban is megfordult hadseregpárti héja, aki csapatokat küldene a NATO-szövetség határaira: Penny Mordaunt is favorit a brit miniszterelnöki versengésben. Portrénk!
Amikor John Mordaunt, az egyszeri brit ejtőernyős katona ihletet kapott ahhoz, hogy az HMS Penelope hadihajóról nevezze el 1973-ban születő lányát, valószínűleg nem gondolt arra, hogy gyermeke egyszer, a 21. század mélyén komoly versenyző lesz a brit miniszterelnöki székért. Mégis így történt: Penelope Mary Mordauntnak most komoly esélye van arra, hogy a napokban zajló miniszterelnöki versengésben végül jó hajrával az élre törjön.
De hosszú út vezetett idáig – és az ezüstkanállal a szájukban született, karrierjüket gyakorlatilag végig előre kigörgetett vörös szőnyegen végigjáró
És ez erőt és előnyt is jelenthet neki a következő megmérettetéseken – akár már megválasztott miniszterelnöként is.
Mordaunt életének kezdete és mai karrierje is Portsmouth-hoz, a dél-angliai haditengerészeti katonavároshoz kapcsolódik: itt nőtt fel és ma is itt képviselő. „Kisiskolás voltam Portsmouth-ban a falklandi konfliktus idején, amikor a haditengerészet kezdett felkészülni a brit emberek védelmére” – emlékezik vissza gyerekkori benyomásaira Mordaunt.
És az elmondható róla, hogy politikai pályafutása során, a mai napig
a hadászati fejlesztések és a brit haderő nemzetközi bevetésének támogatója a képviselőnő, ami minden bizonnyal szimpátiát tud kelteni a választók bizonyos rétegeiben, különösen a konzervatívok között.
Nem volt egyszerű gyerekkora: 15 éves korában elveszítette rákbeteg édesanyját, egy évvel később pedig apjának kellett a rákkal megküzdenie. Pennynek magának kellett öccse pótmamájának előlépnie, miközben igyekezett tanulmányaira is koncentrálni, s közben elkezdett dolgozni is a megélhetés biztosítására a Johnson & Johnsonnál – és még bűvészinasként is kipróbálta magát.
S hogy miként került a politika közelébe? „Akkor kezdett érdekelni a politika, amikor elmentem segélymunkát végezni romániai árvaházakba, és láttam, hogyan okoznak problémákat a rossz politikai döntések” – emlékezik vissza Penny Mordaunt arra az időszakra, amikor
Egyetemi tanulmányait Oxford és Cambridge helyett a readingi egyetemen végezte, filozófiát hallgatott, és közben bevetette magát az egyetemi politizálásba, diákvezér is volt az intézményben. Tanulmányai után két vonalon kezdte építeni magát: egyrészt PR-cégeknél vállalt munkát, másrészt pedig a Konzervatív Párt ifjúsági szervezetében lépkedett előre John Major idején.
Mordaunt az ezredfordulóra már igen magas szintre jutott: 1999-től William Hague nem túl sikeres konzervatív pártelnöksége idején töltött be vezető funkciót, közben 2000-ben George W. Bush amerikai elnökjelölti kampányában dolgozott, mint a nemzetközi sajtóosztály vezetője – és négy évvel később is dolgozott a republikánus elnöknek.
Mindez megágyazott további politikai pályafutásának: a 2005-ös parlamenti választáson már elindult tory jelöltként Portsmouth-ban, de akkor még vesztett, de a mai Konzervatív Párt új elitjének többi tagjához hasonlóan 2010-ben nyert és elkezdődött máig tartó képviselői korszaka. Kormányzati rangot 2015-ben kapott először,
– ami logikusan következett saját hátteréből és folyamatosan hangoztatott hadseregpárti álláspontjaiból.
Mordaunt komoly karrierjének egyik furcsa mellékvágánya volt az az eset, amikor is 2014-ben elment a Splash című, nem túl nagy sikerű brit bulvárműsorba, hogy magasugróként csobbanjon egy medence vizébe – egy óriási, csattanó hasassal. A brit bulvársajtó azóta se felejti el emlegetni a vörös fürdőruhás közjátékot.
A politikában jobban pozicionálta magát két évvel később, amikor is – és azóta is –
– kritikusai szerint hamis érveket is felhozva Nagy-Britannia távozása mellett, például azt, hogy Nagy-Britannia uniós tagként nem tudná megakadályozni Törökország EU-csatlakozását (pedig valójában igen).
A nép azonban döntött a Brexit ügyében, Nagy-Britannia több évnyi huzavona után távozott az EU-ból, miközben Mordaunt politikai karrierje tovább alakult. 2017-től a nemzetközi fejlesztésekénrt, 2018-tól a nőpolitikáért felelt, és 2019-ben rövid ideig védelmi miniszterként is szolgált Theresa May kormányában. A Mayt váltó Boris Johnson először nem tartott igényt szolgálataira, majd 2021 szeptemberében kereskedelempolitikáért felelős miniszternek nevezte ki Mordauntot.
Így érkezett el 2022 nyara – és az elmúlt napokban Penny Mordaunt is bejelentette miniszterelnökjelölti ambícióit. Kampányában Penny Mordaunt hangsúlyozza, hogy az ország védelme a kormányzat legfontosabb feladata, támogatja, hogy Nagy-Britannia a GDP immár 2,5 százalékát fordítsa a védelemre,
„és nem fogunk félni attól, hogy a NATO-szövetség határaira katonákat küldjünk”
– fogalmaz Mordaunt.
Penny Mordaunt előnyére válik, hogy könnyen meg tudja szólítani a legkülönböztetőbb választókat a vidéki kisemberektől az urbánus értelmiségig, és egyszerre hangsúlyozhatja női mivoltát, valamint keményvonalas, patrióta, hadseregpárti nézeteit is. Brexit-pártisága erősíti őt a tory tömegek körében, hitelesen tud antielitista szólamokat is hangoztatni; ugyanakkor társadalompolitikailag nem túl jobbos, korábban a gendervitákban is megpróbált egyfajta középutas nézetet képviselni.
Mordaunt miniszterelnöki kampányvideója
Pártbeli támogatói szerint az eddig még nem a csúcson forgolódó, józan nézeteket képviselő, két lábbal a földön járó Mordaunt egy új kezdet, tiszta lap lehetne a Konzervatív Párt számára. Saját könyvében
Kritikusai viszont kivülállóságát hangsúlyozzák, és azt, hogy hazafias szólamain, a hadsereg dicséretén és homályos adócsökkentési ígéretein kívül kétséges, vajon hogyan is tudna kormányozni a valóságban, mennyire tud elmélyedni a szakpolitikák kérdéseiben.
A legutóbbi belső tory szavazáson Rishi Sunak 101, Penny Mordaunt 83, míg Liz Truss 64 szavazatot kapott. A következő napokbeli további voksolások nyomán nagy az esély arra, hogy a végül talpon maradó két jelölt közül az elitiskolákat és -munkahelyeket végigjárt, indiai származású, dúsgazdag Sunak és az alulról beérkezett, angol kispolgár Mordaunt között kell majd döntenie a Konzervatív Párt teljes tagságának –
S hogy mit csinál Mordaunt a politizáláson kívül? Gyermeke nincs, érdeklődik a homeopátia és az asztronómia iránt, s van négy burmai macskája – saját macskarajongását a legnagyobb gyengeségének nevezte a minap. Kérdés, Larry, a Downing Street 10 neves cicája hogyan fogadja majd, ha Mordaunt érkezik a házba néhány fajtársával.
Nyitókép: AFP