Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
A külföldi delegáció majd megállapítja, hogy létezik-e hazánkban demokrácia.
A Népszava arról ír, hogy a misszió célja, hogy a képviselők tájékozódjanak a magyarországi kulturális, oktatás- és médiapolitika legfrissebb fejleményeiről, a vonatkozó kormányzati intézkedésekről és ezeknek a demokratikus közéletre gyakorolt hatásáról. November elején Magyarországra látogat az Európai Parlament Kulturális és Oktatási Bizottságának küldöttsége.
Azt írják, a testület eredetileg 2020. májusára tervezte a vizitet, de a koronavírus-járvány közbeszólt. A kilenc-tíz fősre tervezett delegáció programja még nem végleges, de várható, hogy találkoznak a kormány illetékeseivel, az oktatási és kulturális élet, valamint a sajtó képviselőivel, írják. A látogatásról az Európai Parlament házbizottságának szerepét betöltő Elnökök Konferenciája döntött.
A Népszava hozzáteszi, a kiküldetés a Kulturális és Oktatási Bizottság tevékenységébe illeszkedik, mint ahogy az is, hogy a tapasztalatokról a delegáció tagjai jelentést készítenek, amit később a testület teljes ülésén megvitatnak. Az elmúlt években a parlamenti grémiumban többször előkerültek a magyarországi fejlemények, hangsúlyozzák:
(a tény azonban az, hogy valójában itt maradtak), a Színház- és Filmművészeti Egyetem autonómiájának a „megnyirbálását”, a roma gyerekek „szegregált oktatását és a kormányzati túlsúlyt mutató médiahelyzetet”.
Fotó: Róka László