Összefogtak a drag queenek, a CEU-ban hívják fel a figyelmet az AIDS elleni küzdelemre és a megelőzés fontosságára
Bonnie Andrews szervező olyan drag showt ígért, amire „mindenki emlékezni fog”.
A Der Standard interjút közölt „Az új otthonunk Bécs” címmel a CEU augusztusban kinevezett új rektorával, Shalini Randeria társadalomantropológussal.
Shalini Randeria augusztus óta a Közép-európai Egyetem (CEU) elnöke és rektora. A Der Standard számára adott interjúban többek között beszélt a koronavírus okozta kihívásokról, aktuálpolitikáról és a migrációs helyzetről is. Kiemelte:
„Azon hallgatók, akik még Kabulban tartózkodnak, nem egyértelmű, hogy hogyan is jutnak ki onnét, mivel a szárazföldi útvonalak, nagyon kockázatosak jelenleg” – mondta az újságnak Randeria.
Amerikai-indiai származású az új rektor
Randeria az Egyesült Államokban, Washington D.C.-ben született és Indiában nőtt fel, majd tanulmányait részben az Oxfordi Egyetemen végezte. A hatvanhat éves tudós különböző európai egyetemeken és kutatóintézetekben folytatott kutatásokat, majd 2015 óta a bécsi Humán Tudományok Intézetének (IWM) rektora lett.
„Az, hogy egy EU tagállam kormánya egy liberális egyetemet száműzni képes, egészen a közelmúltig elképzelhetetlennek tűnt. A kiutasítás okozta sokk ezért is érinti mélyebben mind a tanárokat, mind a hallgatókat” – mondta a rektor.
A CEU nem egy száműzetésben lévő egyetem
Az egyetem bécsi letelepedésével kapcsolatban Randeria egyik fő feladatának tekinti, hogy megfelelő segítséget nyújtson a tantestület, illetve az adminisztratív személyzet számára is, hogy otthont találjon magának Bécsben. „A CEU nem egy száműzetésben lévő egyetem. Az új otthonunk Bécs, és azért jöttünk ide, hogy maradjunk . A kultúra, a nyelv és a pedagógiai megközelítés szempontjából amerikai egyetem, de már osztrák egyetem is vagyunk.”
A rektor emlékeztetett arra, hogy bár a „világos, hogy a jogszabályi környezet a CEU számára nem teszi lehetővé a továbbiakban az oktatást, azonban a kutatás megengedett számunkra.” Budapesten a CEU-nak ma is működik a könyvtára, továbbá az Institute for Advanced Study, valamint az Open Society Archive, illetve az újonnan alapított Democracy Institute is.
ahol Bécs városának X. kerületében egy korábbi banképület ad otthont a CEU-nak. A helyszín azonban csak átmeneti, mert a CEU végleges központja az egykori Otto-Wagner-Spital elnevezésű kórházi területen valósul meg a Baumgartner Höhe-n 2025-re.
Náci múlttal rendelkező pszichiátriára költözik az új Campus
„Itt egy minden szempontból is egy ígéretes campus létesül, mely energiatakarékos és fenntartható is egyben. Ugyanakkor érzékenyen kell kezelni a hely sötét múltú történetét, mely a náci pszichiátriai betegek elleni bűncselekményekhez köthető” – monda Randeria.
Bachelor programot is kellett indítani az osztrák akkreditáció kedvéért
A CEU továbbra is magánegyetem lesz, ahol angol nyelven folyik az oktatás. Közel egy éve elindult a mesterképzéshez és a Ph.D programhoz szükséges alapképzés a társadalom-és bölcsésztudományi képzés területén, mely előfeltétel volt az ausztriai akkreditáció számára.
„Az egyik a filozófia, a politikatudomány és a közgazdaságtan keverékéből áll, a másik a egyike, beleértve a hálózati és adattudományokat is magába foglaló kvantitatív társadalomtudományokból, míg a harmadik a kultúra tudományokra fókuszál történelemi és közgazdaságtani kitekintéssel” – mondta a rektor. Az egyetem képzési rendszerében olyan ideális a helyzet, hogy egy oktatóra nyolc hallgató jut.
„A hallgatók 82 százaléka részesül ösztöndíjban.Továbbá a hallgatóink több mint fele Európán kívülről érkezik, többségük a bolygó déli féltekéről."
Az új alapképzési programok, amelyekkel az osztrák hallgatókat is meg kívánják szólítani, Yehuda Elkana tudományfilozófus korábbi elképzelései szerint szerveződnek, aki 1999 és 2009 között vezette a CEU -t.
A pénzügyi racionalitás nem írhatja felül a szabad gondolkozást
„Számára az egyetem központi feladata az volt, hogy a hallgatók a képzés által felelősségteljes állampolgárok legyenek és kritikusan szemléljék a társadalmat” – mondja Randeria, aki körülbelül 20 évvel ezelőtt vezette a CEU Szociológiai és Társadalomantropológiai Tanszékét Elkana rektorátusa alatt Budapesten.
„Az egyetemek egyre inkább alávetik magukat a funkcionális racionalitás maximumának, és azt kell bebizonyítaniuk, hogy kutatásaik gazdasági jelentőséggel bírnak. Ezáltal sokszor pont a hallgatók kritikai szellemisége szenved csorbát, az, hogy a hallgatók a társadalom problémáival foglalkozhassanak” – fogalmazta meg véleményét Randeria.
Fotó: Central European University