„Hiszek Franciaországban” – interjú Marine Le Pennel a The European Conservative magazinban. Az interjú készítője: Hélène de Lauzun
Marine Le Pen harmadik alkalommal indul a francia elnökválasztáson. 2011-ben vette át az édesapja, Jean-Marie Le Pen által 1972-ben alapított Front National (Nemzeti Front) elnöki székét, amelynek 2018-ban új nevet adott (Rassemblement National, Nemzeti Gyűlés). Pártja több mint ötven éve a francia jobboldal nemzeti és szuverenista platformja. Ezen a választáson megmérkőzik az esszéista Éric Zemmourral is, aki első alkalommal lép a politika porondjára, és akinek megkérdőjelezi stílusát és módszereit. Marine Le Pen kampánya a Rassemblement National [Nemzeti Gyűlés] hagyományos témái – a bevándorlás és a biztonság kérdései – köré épült, azonban szélesebb választói rétegek felé is nyitott, ami hasznára is vált. Pártjától Éric Zemmour pártja felé gravitáló személyiségek sorra lehetőséget kaptak a médiában, így például unokahúga, Marion Maréchal is, ez azonban nem befolyásolta jelentősen népszerűségét a választók körében, ami jelenleg Emmanuel Macron legkomolyabb kihívójává teszi.
***
A konzervativizmus szónak a francia politikai hagyományban nincs különösebb szerepe. „Konzervatív párt” mint olyan nem is működött soha Franciaországban. Fontos-e önnek ez a fogalom? Konzervatívként határozza-e meg magát, s ha igen, ön szerint mi a legfontosabb dolog, amely megőrzésre érdemes?
Valóban, a „konzervatív” szó nem cseng valami jól Franciaországban, de ez nem a politikai tradíciónk miatt van. Egyszerűen így alakult. Ezért aztán nem is olyan szó, amelyet szívesen használnék… Egy dolog azonban tökéletesen nyilvánvaló számomra:
ha van valami, amit érdemes megőrizni, az Franciaország.
Milyenek a kapcsolatai a többi nemzeti jobboldali vagy konzervatív európai párttal? Ha megnyeri az elnökválasztást, hogyan látja Franciaország kapcsolatainak alakulását a többi európai országgal?
A Nemzeti Gyűlés Európa-szerte hosszú ideje jó kapcsolatokat igyekszik fenntartani azokkal a partnerpártokkal, amelyekkel sok a közös pont: elsősorban az, hogy saját hazánk szeretetét tartjuk a legfontosabbnak, azt védelmezzük. Ragaszkodunk szuverenitásunkhoz és identitásunkhoz, és ellenállunk a népeket nem tisztelő Európai Unió beavatkozási kísérleteinek és túlterjeszkedésének. A Magyarország és Lengyelország elleni támadásaik eklatáns példaként szolgálnak: kormányokat támadnak, annak ellenére, hogy azokat demokratikusan választották meg, csak mert olyan projektjeik vannak, amelyek nem passzolnak maradéktalanul az Unió progresszív napirendjéhez. Ez számunkra elfogadhatatlan. Különösen büszke és meghatódott voltam amiatt, hogy számíthattam Orbán Viktor, Matteo Salvini és André Ventura támogatására a Reims-ben megtartott találkozónkon. Azt bizonyítják, hogy a harcunk nem hiábavaló, és hogy nem vagyunk egyedül. Úgy gondolom, a jelenlegi helyzetben képtelen leszünk elérni bármit Európában a szabad nemzetek konstruktív szövetsége nélkül.
Európa népei nem azt várják a jövőtől, hogy elsorvadjanak a brüsszeli technokraták uralma alatt.