Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
EU-n kívülről érkező hozzájárulásokat is szívesen látnának, de ez nem tetszik az Európai Számvevőszéknek.
Az Európai Számvevőszék arra figyelmeztet, hogy európai politika pártok finanszírozási szabályainak felülvizsgálatára irányuló tervek lehetőséget biztosíthatnak arra, hogy EU-n kívüli külföldi szervezetek avatkozzanak be az uniós politikába.
Az Európai Bizottság tavaly novemberben ismertette az európai politikai pártok és alapítványaik finanszírozását szabályozó jogszabály reformját. A felülvizsgálás eredeti célja, hogy az EP-ben helyet foglaló pártok finanszírozása átláthatóbb legyen, az ezzel kapcsolatos adminisztratív teher csökkenjen, valamint könnyebbé váljon az európai pártcsaládok tagállamokon belüli kampányokban való részvétele.
A javaslatok között szerepel az az elképzés is, hogy
A Bizottság szerint ezek a pluszforrások a pártok teljes költségvetésének 40 százalékát is elérhetik.
Az Európai Számvevőszék úgy véli, hogy a javaslat jelen formájában nem tartalmaz olyan intézkedéseket, amelyek csökkentenék annak a kockázatát, hogy az Európa Tanácshoz tartozó, EU-n kívüli országokban székhellyel rendelkező tagoktól érkező forrásokat az uniós politika befolyásolására használják fel.
Ez szembe megy az átlátható pénzügyi működéssel, hiszen nehéz lenne megállapítani, hogy a kampányok finanszírozása tagállami vagy uniós forrásból történik.
Az európai politikai pártok számára 2004 júliusában nyílt meg a lehetőség, hogy működésükhöz az Európai Parlament biztosítson pénzügyi támogatást. 2007-ben csatlakoztak hozzájuk az alapítványok is, így jelenleg a pártok kiadásainak 90 százalékát az EP állja.
míg az európai alapítványok finanszírozása a 2008-as 5 millió euróról 23 millió euróra nőtt 2021-ben.
A pártok működésükhöz szükséges további bevételeket saját forrásokból, például tagdíjból és adományokból fedezik. A pártok ugyanakkor azt kifogásolják, hogy az európai politikai pártokkal és európai politikai alapítványokkal foglalkozó hatóság – amely ezen szervezeteket hivatott ellenőrizni – túlságan szigorúan ellenőrzi, hogy mit lehet elszámolni saját forrásnak. Emiatt több kisebb pártnak is hitelt kellett felvennie, hogy fedezni tudják a működésüket.
Borítókép: FERNANDO GUTIERREZ-JUAREZ / DPA-ZENTRALBILD / DPA PICTURE-ALLIANCE VIA AFP