Nagyon nagy a nyomás, de Szerbia nem szankcionálja Oroszországot

2022. március 03. 10:49

Vucic attól fél, hogy kirakják az oroszokat az ENSZ-ből.

2022. március 03. 10:49
null

Szerbia óriási nyomás alatt áll amiatt, hogy egyedüli európai országként nem csatlakozott az Oroszország elleni szankciókhoz – hangsúlyozta Aleksandar Vucic szerb elnök szerda este a televízióban is közvetített beszédében. A szerb elnök nem először beszélt arról, hogy a nyugat-balkáni ország csatlakozni kíván az Európai Unióhoz, ugyanakkor meg akarja őrizni partneri kapcsolatát hagyományos szövetségesével, Oroszországgal, amelyhez vallási és történelmi kötelékek kapcsolják.

Belgrád nemcsak hogy nem vezetett be szankciókat Oroszország ellen, hanem más európai országokkal szemben a repülőjáratokat sem szüntette meg Moszkva és Belgrád között, sőt növelte a járatok számát. Aleksandar Vucic rámutatott, hogy Szerbia egyetért az ENSZ Közgyűlésével abban, hogy elítélendő Oroszország támadása Ukrajna ellen, ugyanakkor nem tud csatlakozni a szankciókhoz. „Szerbia rendkívül nehéz helyzetben van, és nehéz elmagyarázni, hogyan kötődik egymáshoz a politika és a gazdaság, milyen a politika hatása a gazdaságra, és milyen nyomás alatt áll Szerbia” – hangsúlyozta. Hozzátette: egy hét alatt óriásit változott a világ, és már semmi sem olyan, mint azelőtt, „tektonikus mozgások történtek a világpolitikában néhány nap alatt”. Leszögezte: Szerbia nem vesz részt fegyverek szállításában, és egyik fél számára sem engedélyezi, hogy a területén keresztül fegyvereket szállítsanak a háborús térségbe. „Szerbia a térség békéjének megőrzése mellett áll ki” – húzta alá.

A szerb elnök félelmének adott hangot, hogy kizárhatják Oroszországot az ENSZ-ből, és ezzel lehetővé válna, hogy módosítsák az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1244-es határozatát, amely Szerbia és Koszovó viszonyáról, illetve Szerbia területi egységéről szól. Oroszország kiáll amellett, hogy Koszovó nem önálló állam – annak ellenére, hogy 2008-ban kikiáltotta függetlenségét –, hanem Szerbia déli tartománya, és Belgrádnak ez a határozott kiállás nagyon fontos, ugyanis nem akar lemondani Koszovóról. Szerbia 2014-ben, a Krím félsziget elcsatolásakor sem vezetett be szankciókat, ugyanakkor el sem ismerte a Krím elcsatolását, ezzel ugyanis Belgrád koszovói követelései kerültek volna veszélybe.

(MTI, fotó: Milos Miskov / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP)

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
airmax
2022. március 03. 12:37
A szerbek sokkal szorosabb kapcsolatban vannak az oroszokkal mint az közismert... kb egy éve kaptak 50 db T-72-es tankot, meg BMP-ket... Illetve tizen valahány.. (kb egy századnyi) MIG-27-t... Szóval nekik nagy érdekük, hogy most csöndben maradjanak, és kimaradjanak az idióták hisztériáiból... (Jól mondták itt előttem, hogy sajna nekünk most az eu tagságból fakadóan meghatározódik a helyezkedésünk... ) De majd remélhetőleg elül a hisztéria... És akkor jön el az az idő, hogy akik nem égették fel a kapcsolataikat az oroszokkal (és nem szúrkálnak tűket naponta Putyint ábrázoló vudubabába..) azok mondjuk szerbián keresztül tudnak üzletelni oroszországgal... Nekünk ez jó kiskapu, de ezt ne terjesszétek, mert a komcsilibsi cia kitartott ellenzék azonnal rohan a gazdáihoz beárulni, hogy a galád kétkulacsos Orbán elárulja a felsőbbrendű nyugatot...
Zod
2022. március 03. 12:15
Mindeközben Angliában: "UK can import Russian gas and oil despite sanctions The Department for Transport says the port ban is directed at vessels, not cargo UK can import Russian gas and oil despite sanctions The UK Department for Transport said on Wednesday that oil and gas from Russia could still be imported into Britain despite Russian ships being banned from entering British ports. On Tuesday, Britain passed a law prohibiting access to its ports for all ships having any connection to Russia, following the Russian offensive in the Ukraine. The ban applies to all Russian-owned, operated, controlled, chartered, registered, or flagged vessels. However, the Department for Transport has since clarified that these new regulations target only vessels, and not their cargo. Moreover, the sanctions won't block ships registered in other countries from transporting oil or natural gas from Russia." Csak az orosz hajókat szankcionálják, de nem a tartalmukat. :) Az olaj és földgáz mehet. Közép-európai kis országokat cseszegetnek, mert nem akarnak megfagyni, de a legharciasabb nyugati ország azért bizniszel az oroszokkal.
huttentotta
2022. március 03. 11:35
Hát akkor sorakoztassák fel a hadseregüket Koszovó határánál, arra az esetre, ha megszűnne Szerbia déli tartománya lenni. És akkor marad az.
Járványfigyelő
2022. március 03. 11:33
Sose gondoltam volna, hogy egy cipőben járunk a szerbekkel..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!