A nemzetek Európájának programja ma
A Patrióták frakciója világos alternatívát mutat a központosító törekvésekkel szemben, és lehetőséget ad a polgároknak, hogy közvetlenül hatással lehessenek a róluk születő döntésekre. Szájer József írása.
Ha az ország nem fizeti ki a bírságot, akár az uniós forrásokból is levonhatják az összeget.
A varsói bíróság a tegnapi nap folyamán kimondta, hogy a lengyel kormány jogellenesen adta ki a környezetvédelmi engedély meghosszabbítását a cseh és a német határhoz közel fekvő Turów lignitbányának. Az engedély 2044-ig szolt volna,
A kormány döntését, illetve a kiadott engedélyt a Europe Beyond Coal, valamint a Greenpeace támadta meg, az NGO-k elsőfokon sikerre vitték az ügyet. Ugyanakkor várhatóan a lengyel kormány fellebbez a döntés ellen, vagyis nem ért véget a vita.
Ahogyan korábban beszámoltunk, nem csak Lengyelországon belül támadják a bányát, Csehország az ügyet egészen az Európai Bíróságig vitte. Az Európai Bíróság helyzetértékelése szerint Lengyelország jogellenesen hosszabbította meg a bánya lejáróban lévő engedélyét, így a több évtizede működő lelőhelyet fel kell számolni. A luxemburgi döntés értelmében a régió egyik legnagyobb munkaadójának be kellett volna már zárnia a kapuit közel egy éve, de
A bíróság továbbá bírság megfizetésére kötelezte Lengyelországot. Napi 500 ezer eurót kellene fizetnie Lengyelországnak egészen addig, amíg nem teljesíti az ország a bíróság feltételeit és zárja be a lignitbánya kapuit. Varsó ugyanakkor nem hátrált meg, tavaly szeptemberben Marcin Romanowski igazságügyi miniszterhelyettes kijelentette, hogy Lengyelország egy centet sem hajlandó fizetni.
Az Európai Bizottság viszont közbelépett, nemrég azt közölték, hogy a közel 70 millió eurós bírság befizetése alól a lengyel kormány nem tud kibújni. Elképzelhető, hogy az összeget egyszerűen levonják majd a Lengyelországnak szánt uniós forrásokból. Mindeközben
de eddig nem sok sikerrel. Anna Hubackov cseh környezetvédelmi miniszter 50 millió eurót követel a keleti szomszédtól, de Lengyelország maximum 40 millió eurót hajlandó fizetni.
Továbbá a kialakult diplomáciai súrlódást jelzi, hogy a Prágába delegált lengyel nagykövet is nyíltan kritizálta kormánya álláspontját. Mateusz Morawiecki miniszterelnök a lengyel nagykövetség vezetőjét visszahívta a posztjáról.
Várhatóan holnap az Európai Unió Bíróságának főtanácsnoka is véleményt ad ki a Lengyelországgal szemben folyó perrel kapcsolatban. Vagyis a két ország közötti konfliktus korántsem ért véget, Lengyelország, de még Csehország számára is előnyösebb lehet a peren kívüli megegyezés. Csehország ugyanakkor nem akar engedni, hiszen a cseh kormány mindenképpen biztosítani szeretné a környezetvédelmi szempontok érvényesülését.
Gergi-Horgos Mátyás
Borítókép: Krzysztof Zatycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP