Akinek minden propaganda, ami a saját világképébe nem illik bele, az nagyon szegény világba zárja magát
Én mindig elismerem, ha valaki tényszerűen bizonyítja, hogy nem volt igazam.
Megérkezett csütörtökön a csapaterősítésnek szánt első német kontingens a litvániai Rukla város mellett fekvő katonai bázisra.
A hatvan járműből álló német konvojjal 130 katona érkezett a balti államba. A tüzérségi és felderítő egységek oszlopa kedden indult el a kelet-németországi Jägerbrück laktanyából, és Lengyelországon keresztül érte el Litvániát. A következő napokban egy második konvoj indul útnak tarackokkal és nehéz szállító járművekkel Ruklába.
Litvániában szolgáló, jelenleg 1200 fős – német vezetésű – NATO-erő mintegy fele a német hadsereg (Bundeswehr) katonája. A NATO-harccsoportot 2017-ben telepítették Litvániába, miután Oroszország 2014-ben annektálta a Krím félszigetet. Daniel Andrae alezredes, a Litvániában állomásozó kontingens parancsnoka szerint a csapaterősítés a hét végéig befejeződik. „Megmutattuk, hogy képesek vagyunk rövid időn belül nagy távolságból csapatokat behozni” – mondta Andrae a Reuters hírügynökségnek. Hozzáfűzte, hogy a várt erősítés révén több mint 350 katonával és száz járművel fog bővülni az állomány.
Mint mondta, ezzel a helyben lévő NATO-harccsoport 1610 fősre duzzad majd. „Kulcsfontosságú elrettentő tényező a szövetséges csapatok litvániai jelenléte” – jelentette ki Margiris Abukevicius, a litván védelmi miniszter helyettese. Nagy-Britannia, amely a szomszédos Észtországban vezet egy hasonló harccsoportot, korábban jelezte, hogy megduplázza erőit.
Joe Biden amerikai elnök csütörtökön azt mondta: továbbra is „minden jel arra mutat”, hogy Oroszország Ukrajna elleni támadást tervez. Hozzátette: feltehető, hogy Moszkva úgynevezett idegen zászló alatti művelettel akar ürügyet kreálni az invázióhoz, különös tekintettel arra, hogy az ukrán kormányerők és az oroszbarát kelet-ukrajnai szeparatisták egymás állásait lőtték.
- tudatta a román védelmi minisztérium. A Eurofighter Typhoon típusú harci repülőgépek és az ezeket kiszolgáló mintegy hatvan katona a román és az olasz légierő vadászgépeivel, illetve katonáival közösen NATO-parancsnokság alatt végeznek megerősített járőrszolgálatot a NATO keleti szárnyának légterében a következő három héten. A német légierő vadászgépei nem először vesznek részt romániai küldetésben: tavaly a brit légierő Typhoonjaival közösen gyakorlatoztak a Mihail Kogalniceanu támaszponton. A közös légtérvédelmi járőrszolgálat a reagáló- és elrettentőképesség növelését, a román és a szövetséges légierők együttműködésének erősítését szolgálja – olvasható a bukaresti védelmi tárca közleményében.
Múlt héten az amerikai hadsereg nyolc F-16-os vadászgépét és a 2. amerikai páncélos lovasezred egy Stryker harcjárművekkel felszerelt, ezer katonából álló lövészzászlóalját is Romániába vezényelték Németországból. Ebben az időszakban az amerikai haditengerészet négy F/A-18-as Super Hornet vadászrepülőgépe és ötven katonája is a dél-romániai Borcea légitámaszponton gyakorlatozik.
A mostani ideiglenes csapaterősítésen kívül a NATO egy állandó harccsoport Romániába telepítését is bejelentette. A francia parancsnokság alatt létrehozandó nemzetközi harccsoport várhatóan márciusban érkezik Romániába, összetételéről pedig a héten Brüsszelben egyeztetnek az észak-atlanti szövetség védelmi miniszterei.
(MTI)
Fotó: PETRAS MALUKAS / AFP