Klónozott disznók szívét ültetnék emberekbe német tudósok

2022. február 03. 20:25

A génmódosított sertések kitenyésztésével hamarabb lehetne új szívhez jutni – vélik egy projektben résztvevő német kutatók, akik már két-három éven belül el is végeznék az első ilyen műtétet.

2022. február 03. 20:25
null

Német tudósok azt tervezik, hogy még idén klónozott, genetikailag módosított sertéseket tenyésztenek, hogy azokat szívdonorként használják fel – írta meg a HVG. 

A lap Eckhard Wolf, a Ludwig Maximilian Egyetem (LMU) kutatójára hivatkozik, aki elmondta, hogy csoportjával egy Auckland-szigeti disznófajtából módosított, és transzplantációra kész állatot akarnak tenyészteni, amely 2025-re készen állhat arra, hogy transzplantációt végezhessenek vele emberi alanyon.

Ilyen műtétet már végeztek az Egyesült Államokban, méghozzá  a Marylandi Orvostudományi Egyetemen,

ahol januárban egy tízféle génmódosításon átesett sertésből származó szívet ültettek át egy halálos betegségben szenvedő emberbe. Az orvosok szerint „a műtét jól sikerült, bár a fertőzés, a kilökődés vagy a magas vérnyomás veszélye továbbra is fennáll” – írja a HVG. 

A lap szerint Wolf  kutatócsoportja egyszerűbben, csupán öt genetikai módosítással dolgozik. A tudós szakterülete az állatból emberbe történő transzplantáció, az úgynevezett xenotranszplantáció. A húsz éve ezzel a területtel foglalkozó tudós kollégáival a genetikailag legalkalmasabb állatokat klónozással akarják létrehozni, majd tenyészteni. Az első ilyen sertés-generációnak idén kellene megszületnie, hogy a szívátültetést páviánokon tesztelhessék, mielőtt két-három év múlva embernél is kipróbálhassák.

A HVG emlékeztetett, hogy Németországban 2021 végén mintegy 8500 ember várt szervátültetésre az ország szervtranszplantációs intézetének adatai szerint.

Eckhard Wolf professzor szerint az állati donorok segíthetnének lerövidíteni a várakozási időt, álltatjogi aktivisták szerint azonban „a technológia nem veszi figyelembe az állatok jogait, és a sertéseket szervgyárakká alacsonyítja, a transzplantációs kísérletekben használt majmok pedig kínok között halnak meg” – áll a HVG cikkében. 

Kristina Berchtold, a Tierschutzbund német állatvédelmi ernyőszervezet müncheni csoportjának képviselője a gyakorlatot „etikailag nagyon megkérdőjelezhetőnek” nevezte. Hangsúlyozta, hogy „az állatok nem szolgálhatnak pótalkatrészként az emberek számára” – idézi a HVG az állatvédő aktivistát. 

Fotó: Annette Schneider-Solis / dpa-Zentralbild / dpa Picture-Alliance via AFP

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fatman
2022. február 04. 15:27
hajrá, szuper!
szemlelo
2022. február 04. 10:45
A németek nagy bajban vannak. Németországban csak az lehet halála után donor, aki még az életében beleegyezett és állandóan hord magánál egy erről szóló kártyát. Emiatt nagyon kevés a donor. Állandó hiány van minden szervből. Külföldről szerzik be az átültetésekhez, de ez a buli viszonossági alapon megy, ugyanannyi szervet adni is kellene - ami nincs. Úgy gondolom, ezért próbálkoznak ilyen új megoldásokkal. Nálunk és még sok országban mindenki lehet donor, hacsak nem nyilatkozott még életében úgy, hogy nem akar az lenni.
fogas paduc
2022. február 04. 09:42
Hát, ott a halál torkában várni egy szívre, azért az nagy élmény lehet, de egyúttal halasztható is. Jelentős segítség a rászorulóknak.
patkánynak sem nevezhető férgek
2022. február 04. 09:08
Látom, a mandi nyuggereinek nem veszi be a gyomra. Mennyivel is szebb megdögleni egy beteg embernek, mint sertésszívet kapni, igaz?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!