„Az Ukrajna közelébe telepített orosz katonák és az ukrán határ orosz oldalán zajló hadgyakorlat egyenértékű a konfliktus eszkalációjával” – jelentette ki Annalena Baerbock német külügyminiszter pénteken Ammánban. „Katonai oldalról nem látjuk semmi jelét a feszültség csökkenésének, sokkal inkább az ellenkezőjét. Folytatódik az orosz hadsereg katonáinak telepítése, Fehéroroszországban pedig mintegy 30 ezer katona vett részt a hadgyakorlatokban, részben nagyon közel az ukrán határhoz” – fejtette ki Baerbock a jordániai fővárosban tartott sajtótájékoztatóján.
Pontosan ezért készülünk minden lehetséges forgatókönyvre, természetesen szoros egyeztetésben szövetségeseinkkel és európai uniós partnereinkkel”
– tette hozzá a német diplomácia vezetője. „Van egy vörös vonal, és ez Ukrajna szuverenitása. Minden lehetséges intézkedéssel és komoly szigorral készülünk, de mindeközben párbeszédre is törekszünk” – hangsúlyozta a német külügyi tárca vezetője. Hozzátette: az orosz hadihajók manőverei a Fekete-tengeren és az Azovi-tengeren szintén a feszültséget növelik. Annalena Baerbock, aki hivatalos látogatásra érkezett Jordániába, az Ammánnak juttatott nemzetközi menekültsegélyek kibővítését is javasolta.
Jordániában sok iskolát bezártak a koronavírus-járvány miatt, többet közülük már másfél évvel ezelőtt
– fejtette ki a német miniszter pénteken, amikor egy Ammán közeli menekülttáborba látogatott. Beszélt a tábor vezetésével „arról, hogy miképpen tudnánk támogatást biztosítani az oktatás területén, hogy a gyerekek visszatérhessenek az iskolákba. Fontos, hogy ne csak folytassuk a nemzetközi segélyezést, hanem ki is bővítsük, különösen az ENSZ keretei között” – tette hozzá.
Baerbock hangsúlyozta, hogy Németország a második legnagyobb donor állam Jordániában.
A Zöldek pártjához tartozó politikus megígérte: megvizsgálja, hogyan tudna Németország több segítséget nyújtani Jordániának, például a napenergia területén. – „Most is süt a nap. Látjuk, hogy nagyon sok olyan tető van, ahová napelemeket tudnánk elhelyezni.” A Talbieh menekülttábort 1968-ban az ENSZ közel-keleti palesztin menekülteket segélyező hivatala (UNRWA) építette az 1967-es hatnapos háborút követően Izraelben hontalanná vagy menekültté vált személyek számára.