The Guardian: Nagy bajban Európa két vezető hatalma
A brit lap szerint ha Párizs és Berlin képtelen komoly politikai döntéseket hozni erős kormányok hiányában, az Unió hónapokig vagy még tovább is mocsárban vergődhet.
Van egy vörös vonal, és ez Ukrajna szuverenitása – hangsúlyozta Annalena Baerbock.
„Az Ukrajna közelébe telepített orosz katonák és az ukrán határ orosz oldalán zajló hadgyakorlat egyenértékű a konfliktus eszkalációjával” – jelentette ki Annalena Baerbock német külügyminiszter pénteken Ammánban. „Katonai oldalról nem látjuk semmi jelét a feszültség csökkenésének, sokkal inkább az ellenkezőjét. Folytatódik az orosz hadsereg katonáinak telepítése, Fehéroroszországban pedig mintegy 30 ezer katona vett részt a hadgyakorlatokban, részben nagyon közel az ukrán határhoz” – fejtette ki Baerbock a jordániai fővárosban tartott sajtótájékoztatóján.
Pontosan ezért készülünk minden lehetséges forgatókönyvre, természetesen szoros egyeztetésben szövetségeseinkkel és európai uniós partnereinkkel”
– tette hozzá a német diplomácia vezetője. „Van egy vörös vonal, és ez Ukrajna szuverenitása. Minden lehetséges intézkedéssel és komoly szigorral készülünk, de mindeközben párbeszédre is törekszünk” – hangsúlyozta a német külügyi tárca vezetője. Hozzátette: az orosz hadihajók manőverei a Fekete-tengeren és az Azovi-tengeren szintén a feszültséget növelik. Annalena Baerbock, aki hivatalos látogatásra érkezett Jordániába, az Ammánnak juttatott nemzetközi menekültsegélyek kibővítését is javasolta.
– fejtette ki a német miniszter pénteken, amikor egy Ammán közeli menekülttáborba látogatott. Beszélt a tábor vezetésével „arról, hogy miképpen tudnánk támogatást biztosítani az oktatás területén, hogy a gyerekek visszatérhessenek az iskolákba. Fontos, hogy ne csak folytassuk a nemzetközi segélyezést, hanem ki is bővítsük, különösen az ENSZ keretei között” – tette hozzá.
A Zöldek pártjához tartozó politikus megígérte: megvizsgálja, hogyan tudna Németország több segítséget nyújtani Jordániának, például a napenergia területén. – „Most is süt a nap. Látjuk, hogy nagyon sok olyan tető van, ahová napelemeket tudnánk elhelyezni.” A Talbieh menekülttábort 1968-ban az ENSZ közel-keleti palesztin menekülteket segélyező hivatala (UNRWA) építette az 1967-es hatnapos háborút követően Izraelben hontalanná vagy menekültté vált személyek számára.
Mintegy 9500 ember tartózkodik jelenleg a táborban, amelyet eredetileg 5000 menekült számára építettek. Baerbock partnerével, Ajmán Szafadi jordániai külügyminiszterrel regionális kérdéseket is megbeszélt, köztük az izraeli-palesztin konfliktust, és megerősítették, hogy mindkét ország a kétállami megoldást támogatja.
Egyetértünk annak fontosságában, hogy valós politikai esélyt kell találni egy méltányos és átfogó regionális béke érdekében”
- hangsúlyozta Szafadi. – „Megállapodtunk, hogy folytatjuk a közös munkát, hogy áttörést érjünk el a tárgyaláshoz való visszatérésben.” Annalena Baerbock csütörtök este érkezett Jordániába Izraelből és a Palesztin Területekről, majd első hivatalos közel-keleti látogatását Egyiptomban folytatja.
(MTI)
*
Fotó: Fabian Sommer / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP