Ezt hallania kell: Trump győzelme miatt tomboló liberálisok kifakadásaiból készült metálszám (VIDEÓ)
A rögtönzött dal hamar népszerűvé vált.
Az eltörlés kultúrája jegyében egyre több amerikai egyetem változtatja meg hivatalos elnevezését a rabszolgatartó múlt miatt; s teszik ezt általában a hallgatók nyomására.
Újabb amerikai jogi egyetem, az Ohio állambeli Cleveland-Marshall College of Law diákjai indítottak petíciót az intézmény vezetősége felé azért, hogy az egyetem többé ne viselje az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságán törvénykező John Marshall nevét.
az Egyesült Államokban közismert tény vele kapcsolatban, hogy több rabszolgát is tartott. Marshall 1801-től 1835-ig volt főbíró, és ítélkezése nyomán fejlődött ki a bírói felülvizsgálat (Marbury kontra Madison) és a föderális állami struktúra (McCulloch kontra Maryland).
A Marshall nevének leváltását követelő diákok ősszel mozgalommá szerveződtek, aminek a neve „Diákok Marshall Ellen”.
„Nem leszünk bűnrészesek, miközben végzősök egy új generációja kapja meg a diplomáját, rajta egy brutális rabszolgakereskedőnek a nevével.”
– áll a mozgalom kiáltványában.
Az Egyesült Államokban működik az Ohio állambeli Cleveland-Marshall College of Law-n kívül is olyan egyetem, amely a diákok nyomására végül elengedte Marshall Nevét. Az Illionois állambeli The University of Illionois at Chicago School of Law (korábbi nevén: Chicago John Marshall Law School) tavaly májusban változtatott elnevezést.
A néhai Marshall főbíró eltörlése Paul Finkelman jogtörténész 2018-ban publikált könyve nyomán kezdődött. A philadelphiai Gratz College elnöke ebben leírta, hogy Marshall több mint 300 rabszolgát tartott életében, a rabszolgatartás melletti szimpátia pedig az ítélkezési gyakorlatában is megnyilvánult.
Ennek kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a neves Harvard Egyetemen is történt hasonló;
A cserére azért volt szükség, mert az korábban Isaac Royall Jr. családi címerét tüntette fel. 1779-ben Royall hagyatékából alapították meg a jogi kar első hivatalos tanszékét. Csakhogy időközben kiderült Royallról, hogy vagyonát rabszolgák munkájából szerezte, ezért a 2010-es évek közepén diákaktivisták követelésére eltávolították a Royall családra való utalást az egyetem címeréből. Az új címeren a Harvard hagyományos jelmondata (a latin igazság, veritas) olvasható, a felirat alatt pedig az, hogy jog és igazságosság (lex et ustitia).
A Californiai Egyetemen pedig a jogi kar (Hastings College of Law) keres új nevet a Serranus Hastings egykori felsőbíró életéről kiderült részletek miatt. Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának főbírója,
A kar egyik adjunktusa, John Briscoe számolt be a San Fransisco Chronicle hasábjain még 2017-ben arról, hogy kutatásai szerint Hastings indiánok szervezett kiirtásához adott vagyoni segítséget.
A kar dékánja David Faigman elmondása szerint ennek nyomán éveket töltött a Kaliforniában élő őslakosokkal, és utólagos igazságszolgáltatásra törekszik. Ide értendő például az, hogy a jogi egyetem hallgatói pro bono, tehát vagyoni ellentételezés nélkül nyújtanak jogi szolgáltatást a törzsek tagjai számára. Faigman szerint azonban ez önmagában nem elégséges ellentételezése a múltbeli történéseknek. Ugyanakkor – állítja a dékán – a jogi kar nevének megváltoztatása fontos lépés a folyamatban.
Kép: Baloldali aktivisták tüntetése a Virginiai Egyetemen2018-ban, augusztus 11-én. Logan Cyrus / AFP
Dobozi Gergely