„A résztvevők visszatérnek a fővárosukba konzultációra, illetve a jövő heti folytatással kapcsolatos iránymutatásért. Most a politikai döntések meghozatalán van a sor” – írta a Twitteren Enrique Mora spanyol diplomata, az EU főtárgyalója.
A tárgyalások áprilisban kezdődtek az osztrák fővárosban, majd novemberben folytatódtak öthavi szünet után.
Az Irán és a hat nagyhatalom – az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja (Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Franciaország és Nagy-Britannia), valamint Németország a 2015-ben aláírt szerződésben megállapodott, hogy az iráni atomtevékenységek korlátozása fejében fokozatosan csökkentik a Teherán ellen elrendelt büntetőintézkedéseket.
A nyugati országok azzal vádolták Iránt, hogy atomfegyverre kíván szert tenni, amit Teherán mindvégig tagad.
Donald Trump akkori amerikai elnök 2018-ban egyoldalúan kiléptette országát a szerződésből, és újból bevezette az iráni gazdaságot fojtogató szankciókat. Irán válaszul fokozatosan felmondta az általa tett kötelezettségvállalásokat. Joe Biden amerikai elnök megválasztása révén újraindulhattak a tárgyalások, amelyeken az amerikaiak közvetetten vesznek részt, az Európai Unió és a több fél közvetítésével.
Irán hétfőn első ízben vetette fel, hogy közvetlenül tárgyalna az Egyesült Államokkal, amely késznek mondta magát a tárgyalásokra.
Washington álláspontja szerint – tekintettel az iráni atomprogram előrehaladására – szorít az idő. Antony Blinken külügyminiszter január közepén kijelentette, hogy csak néhány hét maradt arra, hogy meggyőződjenek: a felek valóban kölcsönösen vissza kívánnak térni a szerződéshez.
(MTI)
Fotó: HANS PUNZ / APA-PICTUREDESK / APA-PICTUREDESK VIA AFP