Rendkívüli!

Kiszivárgott egy Mol-levél: azonnali változások jönnek a benzinkutakon!

A román főügyészség vizsgálja, hogy állatkínzásra buzdít-e Székelyudvarhely címere

2022. január 28. 12:20

Egy karddal átszúrt medvefej miatt vizsgálódik a román főügyészség.

2022. január 28. 12:20
null

 A vizsgálatról Gálfi Árpád polgármester számolt be a város önkormányzati testületének csütörtöki ülésén. A témát több erdélyi magyar napilap is feldolgozta pénteki számában.

Amint a Krónika felidézte: a székelyföldi város 2016-ban indította el Székelyudvarhely történelmi címerének elfogadtatási procedúráját. Az eljárás tavaly zárult le, amikor a helyi képviselő-testület elfogadta a szükséges határozatokat, majd a minisztérium is jóváhagyta a dokumentációt és a címert. Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter maga számolt be arról tavaly augusztusban, hogy a bukaresti kormány hivatalossá tette Székelyudvarhely címerét. 

Gálfi Árpád polgármester szerint az ügyészség nyomozást rendelt el lehetséges bűncselekmény miatt. A bűncselekményt a dokumentum a következőképpen határozza meg: „állatok ellen elkövetett kegyetlenségre bujt fel a behunyt szemű medvefejet átszúró ezüst színű penge”. A polgármester azt is közölte: a címer elfogadásának iratait összegző dossziét minden aktával együtt elküldik az ügyészségnek. Fenntartják azonban, hogy

Székelyudvarhely történelmi címere nem lehet ilyen vizsgálat tárgya”.

A Transindex.ro portál romániai települések címereinek egész sorát mutatta be, amelyeken az említett törvénycikkely alapján elvileg kifogásolható szimbólumok szerepelnek. Ezek között mutat lándzsával átdöfött sárkányt, nyíllal átlőtt hattyút, unikornist vagy oroszlánt, de még a románok állítólagos latin eredetére utaló, gyermekeket szoptató anyafarkast is. 

Cseke Attila, a román kormány fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős minisztere január 11-én számolt be arról, hogy tárcavezetése első évében „kinyitották azt a fiókot”, amelyben évek óta elbírálatlanul tartották a különböző települések zászlójának és címerének jóváhagyását kérő iratokat. Azt is megjegyezte, hogy 2021-ben a szaktárca 112 címert és zászlót terjesztett a kabinet elé. Ezek közül 35 az erdélyi magyar közösség sikere: két erdélyi megye és 33 erdélyi magyar település szabad címer- illetve zászlóhasználatára szereztek törvényes garanciát. Az érvényes romániai jogszabály szerint a helyi jelképekről is a román kormánynak kell a végső döntést meghoznia, miután a jelképek javaslatát megvizsgálta az illetékes megyei, regionális, majd országos bizottság.

„Ezek a döntések azért fontosak, mert így senki nem veheti le a kitűzött lobogót, senki nem bírságolhat meg egyetlen magyar közösséget sem azért, mert szülőföldjének címerét, zászlaját büszkén, szabadon használja” – jelentette ki korábban Cseke Attila.

A címer kék mezőben kardot markoló ezüstpáncélos kart jelenít meg, a kardon aranykorona, szív és medvefej látható, ami vitézséget és bátorságot sugall. A címer sarkait arany csillag és ezüst tölgyfalevél díszíti.

(MTI)

Nyitókép: Wikipédia 

Összesen 49 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hakos
2022. január 29. 16:51
Egyébként egy csomó címerben levágott török katona feje látható. Most bele sem merek gondolni, hogy azt miként értelmeznék... :D
noge
2022. január 29. 09:25
10 perce néztem Antsi trashpop "előadó" legujabb klipjét. Ezek szerint az pedig gyilkosság és lincselés felbujtására alkalmas.
flesh ripper
2022. január 29. 07:29
Az "ősoláhok" nem hallottak a szimbólumokról, szimbolikáról..., heraldikáról, aztán végképp nem hallhattak a történelem nélküli oláhok! NYILVÁN, MERT A NEM LÉTEZŐ TÖRTÉNELMÜK SORÁN NEM ALAKULHATTAK KI "olyan jelek, olyan kódok, és a szimbolikus értelmezésnek olyan módjai, amelyek túlmutatnak a konkrét eseményeken, dolgokon, történéseken, s amelyek átvitt értelemben túlmutatnak a konkrét eseményeken, dolgokon, történéseken, a „magasabb régiók”-ban is üzennek valamit az 'arra nyitott személyeknek'. A szimbólum ógörög eredetű összetett szó, szó szerint „összedobni”-t jelent. A különböző, általunk észlelt, vagy létrehozott jelek nem csupán ábrázolni tudják a valóságot, mint pl. a piktogramok, mert nemcsak tudatosan létrehozott és könnyen felismerhető visszatükröződései a világnak. Alkalmazásának és a jelek megfejtésének kulcsa a lelki és szellemi világunkkal kapcsolatos tudattalan tartomány. Carl Gustav Jung svájci pszichológus és pszichiáter a szimbólumokat megkülönböztette a köznapi élet tudatosan kitalált jeleitől. A szimbólum Jung szerint „olyan kifejezés, név vagy kép, amely a köznapi életben ugyan ismerős lehet, szokásos és kézenfekvő jelentése mellett mégis sajátos, másodlagos jelentéssel bír. Valamilyen homályos, ismeretlen, rejtett jelentést is magába foglal”. A szimbólum sokféle ruhában jelenhet meg, lehet szimbolikusan értelmezni bizonyos tárgyakat, pl. az arany jegygyűrűt. Mértanilag felülről nézve egy kör, valójában térbeli kiterjedésű karika, szimbolikus értelemben a teljességet, az örökké tartó, végtelen szerelmet jelképezi. De van szimbolikus jelentése a színeknek, - a fehér az ártatlanság, a fény, az én-idegen területek, - a növényeknek, - fáknak, virágoknak - az állatoknak, - pl. a madarak a szabadság jelei, az elefánt a bölcsesség, a tudás, a nyugalom, a teherbírás, a kígyó a hitélet és a szexualitás, a kutya a hűség, a macska a nőiesség jelképe. De szimbolikus értelmezése ismert - a képeknek, - kiemelten a háznak, útnak, felhőnek, Napnak, létrának, hegynek, - a számoknak, a mértani formáknak, a mitológiai alakoknak, az álmoknak, az asztrológiai jeleknek, a bolygóknak, és végezetül a betűknek is. Még az emberi arcokat is lehet szimbolikusan értelmezni, hiszen bizonyos koponyaalkatok bizonyos bolygókkal állnak szimbolikus kapcsolatban, és jól tükrözik a személyiséget." stb, (idézetek: http://www.vekonygyorgyi.hu/szimbolika.html) továbbá: https://hu.wikipedia.org/wiki/Szimb%C3%B3lum továbbá az ősoláh sötéteknek: https://hu.wikipedia.org/wiki/Heraldika
Most80
2022. január 28. 21:19
Ej, az érzékeny gyomrú romány. Néznék meg Putnok vagy Komádi címerét, azok csak igazán tetszetősek!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!