„Ha ezt elkezdjük, Európa széthullik” – nő a feszültség Németországban, egymásnak estek a politikusok
Friedrich Merz vissza akarja állítani az országban a határellenőrzést, miután a migráció már a mindennapok biztonságát veszélyezteti.
„Amikor a tálibok ajánlanak neked – egy terhes, nem házas nőnek – menedéket, tudhatod, hogy valami nem stimmel” – írta még korábban, Belgiumból távozva Charlotte Bellis.
Egy új-zélandi újságírónő nyílt levelet írt a New Zealand Heraldba arról, hogy hiába terhes, az ország szigorú beutazási járványkorlátozásai miatt nem tudott hazatérni, ezért kénytelen volt Afganisztánba utazni, ahol a tálibok adtak neki menedéket, amíg rendeződik a helyzete – írja a Guardian nyomán a Telex.
Charlotte Bellis korábban az Al Jazeera afganisztáni tudósítója volt, és többek között az amerikai csapatok kivonulásáról és a tálibok augusztusi hatalomátvételéről is tudósított, a kislánya egyenesen a tálibok hatalomátvételét követő első sajtótájékoztató körüli napokban fogant meg. Ezt egyébként azért is csodának tartja, mert korábban az orvosok azt mondták, nem lehet gyereke. Novemberben fel is mondott, és Belgiumba utaztak az odavalósi párjával, a New York Timesnak is dolgozó fotós Jim Huylebroekkel. Ott azonban nem maradhattak sokáig, mivel Bellis nem belga állampolgár. Egyetlen helyre volt a lakhatást is lehetővé tevő vízumuk: Afganisztánba. Ezért kapcsolatba lépett tálib kontaktjaival, akik azt mondták, ha visszatér az országba, minden rendben lesz, annak ellenére, hogy nem házas. „Csak mondd azt, hogy házas vagy, és ha a helyzet eszkalálódik, hívj minket. Ne aggódj” – nyugtatták.
„Amikor a tálibok ajánlanak neked – egy terhes, nem házas nőnek – menedéket, tudhatod, hogy valami nem stimmel” – írta Bellis.
Új-Zéland már a világjárvány kezdete óta híresen szigorú intézkedéseket vezetett be. Most Bellis például azért nem tudott hazatérni Új-Zélandra, mert a járvány miatt szigorú beutazási szabályok vannak érvényben, még az új-zélandi állampolgároknak is a hadsereg által felügyelt karanténhotelekben kell hosszú karantént tölteniük, és a korlátozott férőhelyek miatt több ezren várnak arra külföldön rekedve, hogy hazautazhassanak.
„Visszagondoltam augusztusra, és arra, hogy milyen brutálisan ironikus, hogy akkor a tálibokat kérdeztem, mit tesznek, hogy biztosítsák a nők és a lányok jogait. Most pedig ugyanezt a kérdést a saját kormányomnak teszem fel” – írta az újságíró.
A cikkből kiderül: járványkezelésért felelős új-zélandi miniszter, Chris Hipkins a történtek kivizsgálását ígérte, reagálva a nyílt levélre. Szerinte Bellis esete „első ránézésre további magyarázatra szorul”. Az újságírónő ügye szerinte előremozdult, bár a beutazását még továbbra sem engedélyezték – zárul a cikk.
Nyitókép: MTI/EPA