Az Európa Tanács szerint legalizálni kéne a migrációt a La Manche- csatornán

2021. december 08. 21:48

Biztonságos és legális útvonalak kialakításának, valamint az emberi jogok védelmének kell az Egyesült Királyság és a Franciaország közötti migrációs együttműködés középpontjában állnia – jelentette ki az Európa Tanács emberi jogi biztosa a két érintett ország belügyminiszterének írt levelében szerdán.

2021. december 08. 21:48
null

Dunja Mijatovic Priti Patel brit és Gérald Darmanin francia belügyminiszternek címzett, és szerdán nyilvánosságra hozott levelében hangsúlyozta: az országoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a menekültek, a menedékkérők és a migránsok emberi jogai álljanak minden migrációs intézkedés középpontjában.    

November 24-én legkevesebb 27 migráns, köztük hét nő és három gyerek fulladt a tengerbe

Emlékeztetett arra, hogy november 24-én legkevesebb 27 migráns, köztük hét nő és három gyerek fulladt a tengerbe, miközben gumicsónakokkal próbáltak átkelni a Doveri-szoroson Franciaországból Angliába. Felhívta a figyelmet arra, hogy a sürgősséggel meghozott intézkedések főként a migráció visszaszorítására összpontosítottak, míg a biztonságos és legális útvonalak hiányának és a helyzet egyéb emberi jogi vonatkozásainak alapvető kérdései nagyrészt figyelmen kívül maradtak.    

Mijatovic megjegyezte: jelenleg nincs olyan jogi keret, amely lehetővé tenné a Franciaországban tartózkodó migránsok számára, hogy menedéket kérjenek az Egyesült Királyságtól,

ami – véleménye szerint – lehetővé tenné számukra a veszélyes és illegális tengeri átkelések elkerülését. Az emberi jogi biztos kiemelte azonban, hogy a brit és a francia intézkedések csak tovább súlyosbítják a migránsok helyzetét, ugyanis a legveszélyesebb átkelési útvonalak felé irányítják az embereket.    

A kormányoknak biztosítaniuk kell az élet és az emberi jogok védelmét

Mijatovic levelében hangsúlyozta, hogy a kormányoknak biztosítaniuk kell az élet és az emberi jogok védelmét, szavatolniuk kell a menedékjog érvényesülését és a menedék iránti kérelmek tisztességes feldolgozását a határokon szabálytalanul áthaladók esetében is. Emellett a tengeri mentés hatékony koordinációjára, a visszatérők számára hatékony jogorvoslatra, és a migrációs státusztól függetlenül mindenki számára humánus és méltóságteljes elbánás biztosítására van szükség – hangoztatta.    

A biztos végezetül felszólította mindkét országot, hogy a nemzetközi normáknak megfelelően kezelje a kialakult helyzetet, és tartózkodjék az intézkedések szerinte indokolatlan átpolitizálásától a további tragédiák megelőzése érdekében. Mutassanak jó példát Európában arra vonatkozóan, hogy a kérdést miként lehet hatékonyan és humánusan kezelni – tette hozzá az Európa Tanács emberi jogi biztosa. 

Az észak-franciaországi kikötőváros, Calais több mint harminc éve a kontinensről Nagy-Britanniába átjutni vágyó illegális migránsok gyűjtőhelye.

2018 óta a november 24-i volt a legtöbb halálos áldozattal járó átkelési kísérlet. Hivatalos francia adatok szerint az elmúlt három hónapban megduplázódott az átkelési kísérletek száma. Az év eleje óta 31 500 illegális migráns próbált meg átjutni a francia oldalról Nagy-Britanniába, közülük 7800-at felvett hajójára a francia parti őrség.

(MTI)

Fotó: Valeria Mongelli / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
furunkulus13
2021. december 14. 12:41
Ezt a Mijatovic nevű agyhalottat is mielőbb lapátra kéne tenni, mielőtt végleg kinyírja Európát!!
Wezuv
2021. december 09. 13:41
"Az Európa Tanács egy regionális, nemzetközi szervezet, amelynek székhelye Strasbourg. Jelenleg 47 tagja van" "Az Európai Tanács az Európai Unió állam-, illetve kormányfőit, valamint az Európai Bizottság elnökét tömörítő uniós intézmény." Szóval ki a faszt érdekel, hogy mit mondanak? Ezek hasonlóak mint itthon nálunk az orvosi kamara... Hogy engedhetik meg, hogy ennyire hasonló néven működjenek?
masikhozzaszolo
2021. december 09. 11:54
szavatolniuk kell a menedékjog érvényesülését Melyik Franciaországgal határos országban van háború? És ha van, akkor annak az országnak a polgárai kérnek menedéket? Vagy megtámadták a muszlimok Belgiumot, és a belgák kérnek menedékjogot? Vagy a franciákat támadták, késelték, robbantgatták, fejezték le a muszlimok? És Angliába kérnek a franciák menedékjogot? Már hogy a tényekhez közel maradjunk. Vagy a muszlimok most támadják meg Angliát? Az nem lehet, már Londont is elfoglalták, minek? Tudtommal az osztrákok, a németek, franciák, a svédek, a finnek Magyarországra menekülnek, de nem kell nekik menedékjog, mert Unión belüli állampolgárok.
Rocktoberi
2021. december 09. 09:57
Birkák ezek. Még egyetlen országnak se hoztak hasznot a migránsok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!