Össztűz alatt Németország: nemcsak a kormány omlott össze, de az energiaválság is berobbant
A Scholz-kormány bukása csak nyitánya annak a válságfolyamatnak, amelybe Berlin az elmúlt évekbe kormányozta magát az elhibázott energiapolitikájával.
Hétfő éjjel újraindult az orosz gázszállítás a lengyel-német határon lévő Mallnow mérési pontnál a németek irányába, azaz ismét a normális irányba folyik a szállítás, emiatt pedig kedden délelőtt a holland TTF gáztőzsdén ismét esésnek indultak a gázárak – adta hírül a Portfólió.
Az orosz elnök utasításának dacára nem kezdte el növelni az Európába irányuló földgázszállítást a Gazprom orosz gázipari vállalat hétfőn, így tovább mélyültek a szűkös kínálat, a magas árak és az Oroszországtól való energiafüggőség miatti aggodalmak – jelent meg a hír szombaton.
A félelmeket jól tükrözi, hogy a legnagyobb európai gáztőzsde, a holland TTF decemberi határidős jegyzésében majdnem 10 százalékkal, megawattóránként 81,00 euróra drágult a földgáz hétfő délelőtt. A kedélyek lassan csillapodtak, így délután három óra után 77,42 eurón, 4,59 százalékos pluszban állt a jegyzés – írta meg lapunk szombaton.
A mallnowi pontnál történő gázszállítás iránya azért fontos, mert ez az egyik fő betáplálási pont a német gázpiacra a három közül – emlékeztet cikkében a Portfolió.
Az Északi Áramlat első vezetékpárjának évi 55 milliárd köbméter a kapacitása, a második vezetékpár ezt duplázná majd meg, ha várhatóan tavasszal a német hatóság megadja rá az engedélyt. A Lengyelországon át haladó Jamal-Európa vezeték évi 33 milliárd köbméteres kapacitású. A harmadik fő útvonal az ukránokon, szlovákokon, és cseheken keresztül megy a németek felé. A német gázpiac ellátottsága egész Európában meghatározó jelentőségű a tőzsdei árakra – jelzi a Portfolió elemzése.
Fotó: MATTHIAS BEIN / dpa-Zentralbild / dpa Picture-Alliance via AFP