Tisztelt Hamász!

A Nemzetközi Büntetőbíróság nem a saría szerint ítélkezik, és nem szokta elrendelni pár éves gyerekek kivégzését. Szóval én ezt az önök helyében nem forszíroznám.

Az összes brit és magyar olimpiai érmes öttusázó, valamint 11 másik országból további ötkarikás érmesek – összesen negyvenhatan – levélben fordultak a NOB elnökéhez.
Az összes brit és magyar olimpiai érmes öttusázó, valamint 11 másik országból további ötkarikás érmesek – összesen negyvenhatan – levélben fordultak Thomas Bachhoz, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnökéhez, hogy járjon közbe az öttusalovaglás megmentéséért.
Úgy fogalmaznak, hogy a nemzetközi sportági szövetség (UIPM) elnöksége
Emlékeztetnek rá, hogy a UIPM érvelése szerint ez a változtatás a NOB kérésére vált szükségessé, ugyanakkor hozzáteszik: függetlenül attól, hogy ez-e a helyzet, a NOB-elnök közbenjárását kérik.
A lovaglást a sportág alaptusájának nevezik, jelzik, hogy az öttusa sportág az elmúlt két évtizedben bizonyította, hogy szabályváltoztatásokkal képes modernizálódni, egyúttal leszögezik: a lovaglás kivételével nem szűnnének meg a sportággal szembeni fenntartások, éppen ellenkezőleg, új kihívások merülnének fel, ráadásul versenyzők százainak több éves kemény munkáját döntené romba a változtatás. A megoldás szerintük a lovasszámmal kapcsolatos sztenderdek emelése, a biztonság növelése, illetve általánosságban az úgynevezett lovas munkacsoport ajánlásainak elfogadása lenne.
– olvasható a levélben, melyben az aláírók azt kérik Thomas Bachtól, hogy lépjen fel ez ellen a döntés ellen, amely nemcsak az öttusa, de az olimpiai játékok presztízsére nézve is romboló hatású.
A szignálók közül a legfiatalabb a 26 éves brit Joseph Choong, aki idén Tokióban győzött, a legidősebb pedig a 94 esztendős Benedek Gábor, aki az 1952-es helsinki játékokon nyert csapatban aranyat, egyéniben pedig ezüstöt.
A UIPM ugyancsak csütörtökön hivatalos tájékoztatást adott ki, melyben arról számol be, hogy a sportágat megálmodó báró Pierre de Coubertin családja ösztönzi az öttusaközösséget, hogy maradjon elkötelezett az innováció, a változtatások mellett. A Pierre de Coubertin Családi Egyesület a történelmi folyamat határozott támogatásáról szóló levelet írt a nemzetközi szövetségnek – a UIPM közlése szerint. Az Alexandra Navacelle de Coubertin elnökölte, párizsi székhelyű egylet a UIPM hétvégi kongresszusa előtt azt írta: Coubertin értékelne egy olyan új tusát, amely megtestesíti az öttusa szellemiségét és modernizálja a sportágat.
A UIPM szombaton és vasárnap tarja online kongresszusát, melyen tisztújítás mellett a lovaglás lecserélése is napirendre kerül. A nemzetközi szövetség végrehajtó bizottsága november 4-én hozta nyilvánosságra azt a döntését, hogy a párizsi olimpia után a lovaglás már nem lesz része a sportágnak. A sportág vezetése arra hivatkozik, hogy a NOB-bal történt korábbi egyeztetések során egyértelművé váltak azok a kritériumok, melyek alapján az ötkarikás programot a jövőben összeállítják, az öttusalovaglással kapcsolatban pedig többször felmerült kritikaként, hogy sokak számára nem eléggé hozzáférhető, illetve hogy a versenyek végeredményét nagy mértékben, esetenként nem fair módon befolyásolja.
A NOB programbizottsága jövő szerdán ül össze, majd december 7-9-én a végrehajtó testület foglalkozik a 2028-as programmal. A tagságnak a pekingi téli olimpia idején lesz lehetősége jóváhagyni az előterjesztést.
A lövészetből, úszásból, vívásból, futásból és lovaglásból álló öttusa 1912 óta szerepel az ötkarikás játékok programjában. A lebonyolítási rend sokszor változott az évek folyamán – egyre rövidebb lett a program, a lövészetet és a futást jelenleg kombinálva rendezik, a legújabb verzió szerint pedig kieséses rendszerben, kilencven perces blokkokban zajlanak majd a versenyek –, de a sportágak sosem cserélődtek.
Nyitókép: Tokió, 2021. augusztus 7.
Kasza Róbert a férfi öttusázók lovaglás versenyszámában a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpián a Tokió Stadionban 2021. augusztus 7-én.
MTI/Czeglédi Zsolt