Ennyi káros anyag kibocsátását eredményezte a glasgow-i klímacsúcs

2021. november 04. 10:45

Az esemény igencsak károsító hatással volt a környezetre, miután a résztvevők magánrepülővel érkeztek a klímacsúcsra.

2021. november 04. 10:45
null

A napokban zajlott Glasgow-ban a COP26-kllímacsúcs, ami azonban a BBC szerint igen nagy ökológiai lábnyomot hagyott maga után. A légi közlekedést figyelő statisztikákra hivatkozva azt írják: október 27-e és november elseje között 182 repülőgép szállt le Glasgow-ban vagy a környékén. Ebbe nem számítanak bele a teherszállító gépek, amelyek például a Biden harminc autóból álló konvoját szállították. 

A repülőutak üvegházhatású gázokat bocsátanak ki, legfőképpen szén-dioxidot, és a repülőgépek bocsátják ki a legtöbb káros anyagot az összes személyszállító jármű közül. Ami javíthat a statisztikán, az a repülő mérete, vagy a kihasználtság. Ebből a szempontból tehát a magángépek jóval szennyezőbbek, mert a kibocsátott szén-dioxid csak kevés utasra oszlik el.

A BBC a leggyakrabban használt repülőgépmodellt veszi alapul, a Cessna Citation XLS-t, amely átlagosan 857 liter üzemanyagot éget el óránként. A portál ezután azt veszi számításba, hogy a legtöbb G20-as vezető Rómából repült Glasgow-ba. A repülőút körülbelül 2 óra 45 perc, tehát 2356 liter üzemanyagra van szükség.

A brit energetikai és iparági stratégiáért felelős minisztérium (Department for Business, Energy and Industrial Strategy, BEIS) szerint egy liter üzemanyag 2,52 kg szén-dioxidot bocsát ki a környezetbe, tehát a Róma-Glasgow út 5,9 tonna szén-dioxidot termel. A minisztérium szerint ugyanakkor, mivel a repülők nagy magasságban bocsátják ki a gázokat, ezért a hőmérsékletet is nagyobb mértékben növelik, ezért a számot 1,9-el kell felszorozni. Egy ilyen repülőút tehát 11,3 tonnányi szén-dioxidot bocsát ki. 

A BBC hozzáteszi: ha ezek a vezetők menetrend szerinti kereskedelmi járatokon indultak volna Glasgow-ba, negyedannyi lett volna a károsanyag-kibocsátás, hiszen több utast tudtak volna szállítani.

Nyitókép: Daniel Leal-Olivas / AFP / POOL. Illusztráció.

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Andilla
2021. november 07. 09:02
Mint ahogy Szent Gréta is megmondá vala: "You can shove your climate crisis up your ass" https://twitter.com/SebGorka/status/1455546838589886470
Akitlosz
2021. november 04. 13:38
"A BBC hozzáteszi: ha ezek a vezetők menetrend szerinti kereskedelmi járatokon indultak volna Glasgow-ba, negyedannyi lett volna a károsanyag-kibocsátás, hiszen több utast tudtak volna szállítani." Az állami vezetők védett személyek testőrök hadával. A menterend szerinti járatok CIVIL gépek, nem elég biztonságosak és más légi közlekedési jogszabályok vonatkoznak rájuk, mint az elnöki különgépekre, amelyek KATONAI gépek. De ezt az újságírók is tudják, csak hergelik a népet. Nyomorban az él, akinek nem telik jobb életre. Önként legfeljebb néhány "szent" ember.
Akitlosz
2021. november 04. 13:34
A szerzők talán tömegben közlekednek és tömegszálláson laknak, mert úgy hatékonyabb a fűtés és kevesebb a szennyezőanyag egy főre vetítve? Buta kommunista logika, amit előadnak. ----- Hruscsov Amerikába látogatott, s Eisenhower, hogy lenyűgözze a vendéget, megmutatta neki az autópályát, amelyen nagy volt a forgalom. - Hova megy ez a sok ember autóval? - kérdezi Hruscsov. - Nyaralni mennek, jön a hétvége. - büszkélkedik Eisenhower. - Mindannyian nyaralni mennek? - Igen. - Akkor miért nem indítanak a számukra különvonatokat?
nyugalom
2021. november 04. 13:10
Ez a szerencsetlen mit keresett ott, mivel es hanyan vitték oda?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!