Minden határt átléptek: már az Európai Unió Bírósága is vizsgálja, mit tettek Von der Leyenék
Újabb ügyben támadták meg az Európai Bizottságot.
Hónapok óta fennakadások vannak az európai autógyártásban a chiphiány miatt.
A chiphiány okozta fennakadások miatt Brüsszel nemrég stratégiai célként jelölte meg a félvezetők és mikrochipek európai gyártásának támogatását – írja az Euronews. Most a tagállamok számára lehetővé teszik azt, hogy költségvetési forrásból segítsék az ezzel foglalkozó cégeket. Az Európai Bizottság azonban biztosítékokat szeretne arra, hogy a támogatást diszkrimináció nélkül utalják ki.
„A szerződés rugalmasságot ad nekünk abban, hogy megakadáklyozzuk a tiltott támogatásokat és biztosítsuk azt, hogy csak a szükséges és célzott támogatást utalják ki. Ez az európai hozzáállás. Hiszen így a minimalizáljuk a torzító hatásokat, miközben a különleges igényeket kielégítjük. A globális mikrochip-ipart nézve szükség van arra, hogy Európába kerüljön a termelés egy része” – mondta az unió versenyjogi biztosa, Margrethe Vestager.
Németország és Franciaország is nagymértékű segítséget adna a gyártóknak. Hollandia és Dánia viszont ellenzi az állami költekezést.
„Kezdeti lépésként ez nem rossz. Világos, ebbe az irányba kell haladnunk a különféle területeken. Ugyanakkor biztosítani kell a valódi versenyegyenlőséget az iparunk és a világ többi része között. De az autonómia visszaszerzése a mikrochipek ügyében nagyon fontos dolog” – mondta egy francia EP-képviselő, Sandro Gozi.
Az Európai Bizottság úgy döntött, 2022 közepéig kiterjeszti az átmeneti állami segítségnyújtásról szóló rendelkezéseket. A szabályokon azért lazítottak, hogy a tagállamok megmenthessék a járvány miatt bajba került cégeket.
Nyitókép: Wladimir Bulgar, / WBU / AFP. Illusztráció.