Nem a kormány emeli a benzin árát
Európa energiabiztonságát szándékosan számolta fel az amerikai háttérhatalom.
A legfrissebb adatok szerint a világ egyik legnépesebb országát is elérte az a fejlett országokra jellemző trend, hogy a teljes termékenységi arányszám nem éri el a reprodukcióhoz szükséges, 2,1-es szintet.
A teljes termékenységi arányszám egy, a szülőképes korú, 15 és 49 év közötti nőkre számított hipotetikus gyermekszám, amelyet egy nő szülne élete folyamán. A népesség középtávú fennmaradásához ennek a rátának el kell érnie illetve meg kell közelítenie a 2,1-es szintet, különben nem biztosított tovább az adott közösség fennmaradása. 1,3-es érték alatt a népesség gyors ütemű fogyása valószínűsíthető, melynek végén teljes eltűnése, asszimilációja következik be.
Majdnem 1,4 milliárdos népességével India a második legnépesebb állama a világon, ám friss adatok szerint a teljes termékenységi arányszám 2021-ben ez a szám 2-re, azaz egy tizeddel az arányszám alá csökkent. Sosem volt még ilyen alacsony a reprodukciós ráta Indiában, ez pedig azt jelenti, hogy az indiai népesség a következő évtizedekben csökkenni fog.
Az indiai Nemzeti Család- és Egészségügyi Statisztika szerdán közzétett adataiból kiderül, hogy míg 2019-ben a születési arányszám 2,22 volt, addig 2020-ban ez 2,1-re esett, idén pedig kereken 2-re zuhant. Ez az adat hasonló a szomszédos Bangladesre, ahol az elmúlt évtized közepén, azaz 2005-2006-ban még 2,7 volt a teljes termékenységi arányszám.
Fotó: NARINDER NANU / AFP