Bevásároltak a románok: amerikai lopakodók fognak járőrözni a Kárpátokban
32 darab ötödik generációs F–35-ös harci repülőgép érkezik a szomszédos országba.
A díjat 1950 óta ítélik oda az európai egységért végzett kiemelkedő munkásság elismeréseként.
Klaus Iohannis román államfő szombaton átvette Aachenben a Nemzetközi Károly-díjat. A kitüntetést odaítélő testület még 2019 decemberében jelentette be, hogy Iohannis kapja meg 2020-ban a Nemzetközi Károly-díjat, amelynek átadását azonban a koronavírus-járvány miatt másfél évvel el kellett halasztani.
A román államfő az európai értékek képviseletében felmutatott érdemeiért, valamint a Kelet és Nyugat közti hídverő szerepéért részesült a megtiszteltetésben. A bizottság indoklása szerint Iohannis nagy erővel és komoly sikerrel vezette Romániát egy Európa-párti, jogállami politika felé. A román elnök erősíti az Európai Uniót, kiáll a céljai mellett és szorgalmazza az uniós tagállamok együttműködését. Politikai teljesítménye 1989 óta az egyik legnagyobb jelentőségű előrelépés az integráció felé.
A Károly-díjat ünnepélyes keretek között adták át az aacheni városháza koronázási termében szombaton. Charles Michel, az Európai Tanács (ET) elnöke a rendezvényen mondott szívélyes beszédében Iohannis módszeres és elvhű hozzáállását méltatta. A rendezvényen több korábbi kitüntetett személyiség is jelen volt, köztük Martin Schulz német szociáldemokrata politikus, az Európai Parlament volt elnöke, Wolfgang Schäuble, a német szövetségi parlament (Bundestag) elnöke, Dalia Grybauskaite volt litván államfő és Herman Van Rompuy, az Európai Tanács korábbi elnöke.
A díjat 1950 óta ítélik oda az európai egységért végzett kiemelkedő munkásság elismeréseként. 2018-ban Emmanuel Macron francia államfő, 2019-ben pedig António Guterres ENSZ-főtitkár kapta meg a rangos kitüntetést.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet