Tuskék nagyon dörgölőznének Donald Trumphoz
De vajon hogyan győzi meg a háborús fanatikus lengyel Donald a békét előmozdítani akaró amerikai Donaldot arról, hogy ők a legjobb szövetségesek? Az Euractiv megfejtette.
Az európai uniós pénzügyi források felhasználását nem lehet a jogállamisági feltételekhez kötni – szögezte le kedden Vilniusban Gitanas Nauseda litván elnök lengyel hivatali partnerével, Andrzej Dudával folytatott megbeszélése után, egyúttal felajánlotta közvetítő szerepét Varsó és az Európai Bizottság között.
„Szerintem erkölcsileg végtelenül káros és helytelen a jogelsőbbség elvét pénzügyi források eléréséhez kötni” – mondta Nauseda. „Még ha ez jogilag lehetséges is lenne – tette hozzá –, rendkívül káros precedenst teremtene, amely elképzelhetetlen károkat okozna az európai egységnek”.
Noha a lengyel kormányzat határozatban szögezte le, hogy nem kíván kilépni az EU-ból, a lengyel ellenzék és egyes nyugat-európai politikusok úgy értelmezték az alkotmánybírósági határozatot, hogy az Lengyelország kilépéséhez vezethet az EU-ból.
Az alkotmánybírósági döntés kapcsán az EP sajtószolgálata a múlt héten azt közölte: a testület arra készül, hogy felhívja az Európai Bizottságot (EB) az uniós költségvetési forrásokhoz és a koronavírus-járvány utáni gazdasági újraindítást elősegítő helyreállítási alaphoz fűződő feltételrendszer alkalmazására Varsó esetében, mégpedig „a tagállami kötelezettségek megszegése” miatt.
Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő az uniós tagországok állam- és kormányfőihez intézett hétfői levélben kijelentette:
Az Európai Parlament keddi strasbourgi plenáris ülésén a lengyel alkotmánybírósági döntésről tartott vitában Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnöke az európai jog elsőbbségét hangsúlyozta, míg Mateusz Morawiecki a tagállamok szuverenitását hangoztatta és kijelentette: nem engedhető meg, hogy az uniós intézmények jogi alap nélkül erőltessék rá döntéseiket másokra.
(MTI)
Fotó: Beata Zawrzel / NurPhoto / NurPhoto via AFP