Dánia munkához kötné a menedékjogot, hogy segítse az integrációt

2021. szeptember 08. 20:12

Újabb intézkedéssel szigorítana a dán kormány migrációs politikáján: az új javaslat értelmében a bevándorlók kizárólag akkor kapnák meg az állami támogatásokat, ha már dolgoznak legalább heti 37 órában. Ellenkező esetben nem lennének jogosultak a pénzügyi segélyekre – írta meg a Híradó.hu.

2021. szeptember 08. 20:12
null

Mette Frederiksen dán miniszterelnök kedden ismertette, hogy a rendelet kezdetben csupán azt a húszezer fős csoportot érintené, amely három vagy négy éve részesül állami ellátásban, viszont nincs iskolai végzettsége, és dánul sem beszél. A kormányfő hangsúlyozta, „a közel-keleti, észak-afrikai országokból, valamint a Törökországból, Afganisztánból és Pakisztánból származó nők foglalkoztatási aránya kifejezetten alacsony. A statisztikai adatok szerint az említett térségekből érkező tíz nőből hat munkanélküli” – számolt be a Magyar Nemzet. 

– fogalmazott Frederiksen. Peter Hummelgaard dán munkaügyi miniszter szerint a 37 órás munkakötelezettség keretében az emberek különféle munkákat végezhetnek. Ezek közé tartozik a takarítás, a strandok és erdők karbantartása, valamint önkormányzati intézményekben is vállalhatnak munkát.

A rendelet értelmében a dán vállalatok is fontos szerepet kapnak az új munkahelyek létrehozásában.

A kormány szerint a munkahelyeken a bevándorlók új embereket ismerhetnek meg, kapcsolatokat alakíthatnak ki, és Dániát is jobban megismerhetik ez pedig szintén elősegítheti a beilleszkedést.  Az intézkedés hosszú távú célja a bevándorlók integrálása és az, hogy radikálisan csökkenjen a menedékkérők száma.

A statisztikai adatok szerint Dánia 5,8 milliós lakosságának 11 százaléka bevándorló-hátterű.

Ezek több mint fele „nem nyugati” országokból érkezik. Frederiksen szerint „nem volt helyes döntés úgy állami támogatásokat adni a bevándorlóknak, hogy semmit sem kértek tőlük”. A szociáldemokrata kormányt bíráló egyén baloldali ellenzéki csoportok szerint a szigorítás „államilag támogatott szociális dömpinghez vezethet, amelyről akkor beszélünk, ha egy tagállam a többivel szemben alacsonyabb bérköltségek vagy lazább munkajogi szabályok révén versenyelőnyhöz jut”.

Mattias Tesfaye bevándorlásügyi miniszter szerint „hiba volt Orbán Viktort bírálni, amiért szögesdrót kerítést építtetett Magyarország határán 2015-ben”.

Az elmúlt években Dániába is nagy számban érkeztek a menekültek,  a szigorúbb intézkedéseknek köszönhetően viszont már mérséklődtek a számok: míg 2015-ben a dán hatóságok több mint 21 ezer menedékkérőt regisztráltak, 2020-ra ez 1515 főre csökkent, idén július végéig pedig mindössze 851 menedékkérelmet nyújtottak be.

Fotó: MARTIN SYLVEST / Ritzau Scanpix / Ritzau Scanpix via AFP

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
k.edi
2021. szeptember 09. 14:19
Támogatom az ötletet, csak végre tudják hajtani. Talán akkor kevesebben jönnének. Hasonló okok miatt nem mennek gazdag arab országokba. Bár lehet, hogy tévedek, hiszen csupa agysebészekről van szó, akik bármikor találnak munkát.
nempolitizálok
2021. szeptember 09. 09:47
Ha dolgoznak, minek a pénzsegély?
szodabár
2021. szeptember 09. 08:17
Azok a nők szülni tudnak , jó sokat
Kala pál
2021. szeptember 09. 05:41
Feltölthetnék velük a sertéstelepek személyi állományát, ott nem sokat kell beszélni. Slaggal mossa a ganét-gyorsan eltűnne Dániából.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!