Nem elég sokszínű a tálib kormány az EU szerint

2021. szeptember 08. 17:52

Az Európai Unió készen áll humanitárius segítséget adni Afganisztánnak, de hosszabb távú támogatás attól függ, hogy a tálibok tiszteletben tartják-e az alapvető szabadságjogokat.    

2021. szeptember 08. 17:52
null

Afgán konfliktus – Uniós szóvivő: a tálib kormány nem teljesíti a kormányalakítást érintő ígéreteket

Az ideiglenes tálib kormány  nem teljesítette azt az ígéretét, hogy más etnikai csoportoknak és különböző vallási közösségeknek is helyet ad az új kormányban – jelentette ki Peter Stano, az Európai Bizottság illetékes szóvivője szerdán.

A szóvivő hangsúlyozta:

noha erre vonatkozóan a tálibok ígéretes nyilatkozatokat tettek az elmúlt hetekben.

Stano aggasztónak nevezte azokat a híreket, melyek szerint a tálibok nem tartják tiszteletben azokat a nemzetközi emberi jogi kötelezettségeket, amelyek mellett Afganisztán az elmúlt évtizedekben elkötelezte magát, beleértve az alapvető szabadságok megkülönböztetés nélküli tiszteletben tartását. Hozzátette: biztosítani kell a békés gyülekezés szabadságát. 

Az EU csak az alapvető jogok biztosítása esetén ad pénzt

Maros Sefcovic, az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős tagja szerdán sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva közölte: az Európai Unió készen áll, hogy továbbra is humanitárius segítséget nyújtson a konfliktus sújtotta országnak, azonban a hosszabb távú támogatás folyósítása attól függ, hogy a tálibok tiszteletben tartják-e az alapvető szabadságjogokat.

 – fogalmazott az uniós biztos. A tálib lázadók - akiket húsz évvel ezelőtt fosztott meg hatalmuktól az amerikaiak vezette nemzetközi katonai koalíció – augusztus 15-én, néhány óra leforgása alatt harc nélkül elfoglalták Kabult, majd bejelentették, hogy véget ért az afganisztáni háború. 

Kedden megalakult a tálibok átmeneti kormánya Hasszán Ahund molla ügyvivő miniszterelnök vezetésével. Médiaértesülések szerint Ahund a radikálisok egyik kevésbé ismert vezetője, aki vélhetően a rivális tálib frakciók közötti kompromisszumos megoldásként került a kormányfői tisztségbe. A kandahári születésű Ahund a tálib mozgalom alapítóinak egyike, és a tálibok elhunyt társalapítója, Omár molla közeli szövetségese volt. Egyelőre nem tudni, hogy az ügyvivő kormány megbízatása meddig szól, és lesznek-e választások.

(MTI)

Összesen 116 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vasalo
2021. szeptember 10. 14:05
Mitöl lenne? Küldött már Leyen asszony szivárványszinű festéket..
bagira
2021. szeptember 10. 07:02
Merkel-Ursula ismét oda fut ahova nem kellene , beleavatkozok az afgán háborúba . Ismét az eus pénzek oda is szórják. Holott semmi közünk a belügyeikhez ázsiai cigányokhoz oldják meg . Eus vezérek nagyon akarnak beleszólni a világ dolgaiba , dönteni szeretnéknnek mások sorsáról , közben az euban ég a ház.
brekker
2021. szeptember 09. 20:40
Afganisztánt megnyerték maguknak a környező országok, ők osztják most már a lapokat. Az USA még megpróbál zavart kelteni, de egyre kevesebb sikerrel. Ehhez képest ilyen kijelentések... Hihetetlen, hogy milyen kontrollvesztett, öntelt társaság irányítja az EU-t.
I am being lied to
2021. szeptember 09. 18:49
Ránézésre Mérő László, Dr Gődény és Konok Péter tökéletesen beleillenének tiszteletbeli tagnak. Örökös kormánytagnak pedig Marx és Engels.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!