Korrupcióellenes tisztogatást végzett a szaúdi trónörökös

2021. augusztus 10. 17:11

Több mint kétszáz kormányzati alkalmazottat vett őrizetbe Szaúd-Arábiában a Mohamed bin Szalmán trónörökös által felügyelt korrupcióellenes hatóság egy tucat minisztériumban véghezvitt, legutóbbi tisztogatása során.

2021. augusztus 10. 17:11
null

Az országos korrupcióellenes bizottság (Nazaha) hétfő esti tájékoztatása szerint 207 személyről van szó, bár kilétüket, illetve őrizetbe vételük idejét nem tették közzé. A trónörökös korrupció elleni kampánya 2017 végén vette kezdetét, amivel sikerült bebetonoznia hatalmát, ezenkívül 106 milliárd dollárnak megfelelő összeget foglalt le az államkincstár javára.    

A szaúdi lakosság egyébként régóta panaszkodik a kormányzatban burjánzó korrupcióra és arra, hogy a hatalmi pozíciókban lévők elherdálják, illetve rosszul használják fel a közpénzeket.    

A Nazaha szerint az újabb tisztogatási hullámban több mint 460 szaúdi állampolgár, illetve a szunnita királyságban letelepedett ember ellen indult vizsgálat, közülük azonban csak 207-et vettek őrizetbe korrupció, hatalmi visszaélés és csalás gyanújával. Ez utóbbi személyi körbe a nemzeti gárda, a védelmi, belügyi, egészségügyi és igazságügyi tárcák tisztségviselői is beletartoznak. Ellenük most büntetőeljárás indul.    

A Nazaha áprilisban 176 embert őrizetbe vételét jelentette be szintén korrupció gyanújával.    

Tavaly szeptemberben Szalmán bin Abdel-Azíz, Szaúd-Arábia uralkodója egy királyi rendelettel elmozdította a posztjáról a jemeni lázadók ellen vívott harcokat vezénylő Fahad bin Turki bin Abdel-Azíz tábornokot, és korrupciós vizsgálatot indított ellene. Vele együtt leváltották és vizsgálat alá helyezték a fiát, az al-Dzsúf északnyugati szaúd-arábiai régió eddigi helyettes kormányzóját is. Mohamed bin Szalmán trónörökös 2017 novemberében indította el korrupcióellenes kampányát, amelynek első három hónapjában az Ál Szaúd uralkodócsaládot körülvevő üzleti és politikai elit számos tagját fogva tartották a rijádi Ritz-Carlton Hotelben. Köztük volt a globális befektetőként ismert Al-Valíd bin Talal herceg és Bakr Binladin építőipari mágnás is. Az akkor elfogottak közül többen is rácsok mögött végezték.

(MTI)

Fotó: Bandar Algaloud / Saudi Kingdom / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
satman11
2021. augusztus 10. 20:46
Ezeknek a "királyságoknak" a létezése maga a vadállati korrupció/korlátlan hatalom, demokrácia nélkül/emberiség ellenes törvénykezés/hatalommal való visszaélés/ember kinzás/gyilkolás/stb....szinte nincs nemzetközi egyezmény, amit ne sértenének meg....ha nem itt lett volna a sok olaj, akár 1 évszázada is lakatlan sivatag lenne a helyükön....
mgyfree
2021. augusztus 10. 18:42
mondjuk nem teljesen veszélytelen
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!