Interjút adott a The New York Times-nak a tálibok szóvivője

2021. augusztus 26. 22:28

A jövőt szeretnénk építeni és elfelejteni azt, ami a múltban történt Afganisztánban – állította Zabihulláh Mudzsáhid tálib szóvivő a The New York Times című amerikai lapnak adott interjújában, amelyben felvázolta a radikális iszlamisták néhány elképzelését.

2021. augusztus 26. 22:28
null

Az interjúban Mudzsáhid igyekezett eloszlatni azon aggályokat, hogy a tálibok röviddel hatalomátvételük után nekilátnak bosszút állni mindazokon, akik ellenük voltak és visszaállítják a nők feletti szigorú „uralmat”, ahogyan azt húsz évvel korábban tették. Az interjú egy nappal azt követően készült, hogy Mudzsáhid figyelmeztette az afganisztáni nőket: a legbiztonságosabb számukra, ha otthon maradnak, míg a tálibok harcosait ki nem képezik arra, hogy ne bánjanak sértően velük.    

Mudzsáhid mindazonáltal utalt arra, hogy hosszú távon a nők visszatérhetnek rendes napi rutinjukhoz.

Kijelentette: alaptalanok azok az aggályok, miszerint a tálibok arra kényszerítenék őket, hogy otthon maradjanak és elkendőzzék az arcukat. Mint mondta, sokan félreértik a mahramként ismert férfi kísérő hagyományát, amely csak három napnál hosszabb utazások esetén érvényes.    

– hangsúlyozta Mudzsáhid. A tálibok szóvivője arról is biztosítani próbált mindenkit, hogy – a keddi sajtótájékoztatóján alapuló sajtóértesülések ellenére – az érvényes útiokmányokkal rendelkezőket nem fogják megakadályozni abban, hogy belépjenek a kabuli repülőtérre, ahol jelenleg nagyszabású kimenekítési művelet van folyamatban.    

– hangsúlyozta. „Útlevelekre és vízumokra van szükségük azon országok számára, ahová indulni készülnek és ezek birtokában légi úton elmehetnek. Ha irataik rendben vannak, nem fogjuk megkérdezni őket, mit csináltak korábban” – tette hozzá. Tagadta azokat az értesüléseket is, miszerint a tálibok hajtóvadászatot indítottak volna az amerikai hadseregnek és a szövetséges haderőnek dolgozó tolmácsok és más segítők után. Azt állította, hogy biztonságban lesznek a tálibok uralma alatt. Egyben pedig csalódottságát fejezte ki a Nyugat evakuálási erőfeszítéseivel kapcsolatban.    

– húzta alá Mudzsáhid. „Az Egyesült Államokban talán mosogatók, vagy szakácsok lesznek belőlük. Ez embertelen” – fűzte hozzá. Mudzsáhidra széles körben a tájékoztatási és oktatási minisztérium várományosaként tekintenek. A 43 éves szóvivő folyékonyan beszéli az ország két meghatározó nyelvét, a pastut és a dárit. Saját közlése szerint Paktika tartományban született és iszlám törvénykezést (saría) tanult az ismert pakisztáni Darul Ulúm Hakkanía Korán-iskolában (medreszében).    

Mudzsáhid a kabuli repülőtér körüli felfordulás ellenére reményét fejezte ki, hogy a tálibok jó kapcsolatot tudnak majd kiépíteni a nemzetközi közösséggel, s e tekintetben a többi között a terrorizmus elleni küzdelmet, az ópiumtermelés felszámolását és a nyugati országokba induló menekültek számának csökkentését említette. A tálib szóvivő egy sajtóértesülést megerősített: a radikálisok nem fogják engedni a köztéri zenét. „A zene tiltott az iszlámban, ugyanakkor reméljük, hogy kényszer helyett rá tudjuk beszélni az embereket ennek mellőzésére” – tette hozzá.

(MTI)

Fotó: Haroon Sabawoon / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP

Összesen 66 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
namégmitnem
2021. augusztus 27. 18:12
"Ne hidd már, hogy a szaudi nőknek annyira sanyaru a sorsuk, pedig ez a leg konzervatívabb muszlim ország. Törökországban meg úgy élnek mint itt." 1. - Honnan gondolod, hogy nem az? Talán a szaúdi polgári- és családjog egyetemi előadója vagy? 2. Ne tévesszenek meg a külsőségek (európai öltözet, választójog és választhatóság, szabad mozgás, tanulási és munkavállalási lehetőség). Az atatürki világi államot felszámolni próbáló Erdogan kormánya épp a közelmúltban lépett ki az Isztambuli Egyezményből, amely - az erőszak minden formájával egyetemben - a nők elleni erőszakot hívatott visszaszorítani. Törökországban, ahol a nemi alapú, családon belüli erőszak drámai méreteket ölt, ez a lépés óriási társadalmi felháborodást és tiltakozást váltott ki. Jellemző, mivel indokolta a kormányfő az egyezményből való kilépést. Szerinte a konvenció "meggyengíti a családot azzal, hogy előirányozza a válást, mint opciót" Erdogan logikája szerint tehát a török nőknek megadóan tűrniük kellene a legdurvább bántalmazást is anélkül, hogy jogi úton véget vethetnének kiszolgáltatott, megalázó, sokszor életveszélyes helyzetüknek. Szerencsére a török társadalom eléggé világi és érett ahhoz, hogy nagy energiákkal tiltakozzon a nők jogai megkurtítására irányuló szándékok - személy szerint Erdogan - ellen.
jóember
2021. augusztus 27. 12:33
Dehogy nincs. Ne hidd már, hogy a szaudi nőknek annyira sanyaru a sorsuk, pedig ez a leg konzervatívabb muszlim ország. Törökországban meg úgy élnek mint itt. E tekintetben elég sok a propaganda is, nem kell mindent elhinni.
zakar zoltán béla
2021. augusztus 27. 11:48
S+S=SS?!
Akitlosz
2021. augusztus 27. 11:29
"az ópiumtermelés felszámolását" Ajjaj! 2001-ben is ez volt a probléma. Honnan lesz így heroin a világpiacon? Ha Afganisztán máktermesztése kiesik, akkor abból globális gazdasági és társadalmi problémák lesznek. Annyi sok pénzről van szó, amennyiért már háborúzni is érdemes. 2001-ben a tálibok primitív eszközeikkel - botokkal - gyakorlatilag felszámolták az afganisztáni máktermesztést. A tartalékokból a heroinpiac ezt még elviselte, de ha a következő évben is így maradt volna a helyzet annak beláthatatlan következményei lettek volna. Így hát az Amerikai Egyesült Államok gyorsan megtámadta Afganisztán, eltávolította a tálibokat a hatalomból és biztosította a zavartalan heroin alapanyagtermesztést. https://asset.lemde.fr/prd-blogs/2021/04/0c4c640c-2097399436.jpg https://www.youtube.com/watch?v=qW2YWqVpT4E Sz'al ha a tálibok békét akarnak, - meg sok pénzt - akkor hagyniuk kellene. Meg aztán az afgán paraszt bácsik és családjaik sem élnek meg kukoricatermesztésből.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!