Figyelmeztetett a külügyi szóvivő: Ukrajna NATO-csatlakozása a harmadik világháború kitörését idézné elő
A kormány álláspontja változatlan.
Helytelennek tartja Biden döntését Benkő Tibor.
Benkő Tibor honvédelmi miniszter a Spirit FM Exkluzív című műsorának vendége volt, ahol többek között az afganisztáni helyzetről beszélt és tett komoly kijelentéseket.
A kialakult konfliktus magyarázatára a miniszter a 2001. szeptember 11-én történt Egyesült Államokbeli terrortámadást említette: utána döntött úgy Amerika és a nemzetközi szövetségesek, hogy a térségben beavatkozásra van szükség,
Ehhez az, akkor már NATO-művelethez csatlakozott Magyarország 2003-ban.
A NATO akkori döntése az volt: „együtt be, együtt ki”, vagyis, hogy senki nem hagyja ott ezt a missziót – magyarázta Benkő Tibor. Szerinte Joe Biden amerikai elnök áprilisi bejelentését, miszerint az USA kivonja csapatait az országból, sokan nem vették jó néven, mert „még nem fejeztük be ott a munkát.” Ám ezt tudomásul vették, és Magyarország június elején ki is vonta az utolsó katonákat is a területről.
Miért küzdöttek?
A miniszter saját megfogalmazásában „katona fejjel gondolkodik”, és így helytelennek tartja Biden ezen döntését. A 2001 óta tartó időszakban rengeteg katona, köztük hét magyar vesztette ott életét.
Hát mindez megvalósult? Innentől kezdve azt mondom, hogy hibás politikai döntés született”
– hangzott el Benkőtől.
Európa felé megindulnak az emberek
Bár a tálib vezetés most azt nyilatkozta, hogy sok mindent megtartanak az eddig elért változásokból Afganisztánban, többek között például a nők jogait illetően, de a miniszter megfogalmazásában ezek és a tálibok rendszabályai „sok helyen ütköznek, nem tudni, hogy a kettőt hogy lehet majd összeegyeztetni.”
Benkő Tibor további következményekről is beszélt: szerinte az amerikai döntés miatt menekültáradat indult meg már most az ázsiai térségben, de Európa felé is jönni fognak. Ez a téma és a további kérdések Afganisztánnal kapcsolatban, a jövő heti uniós miniszteri tanácskozáson is szóba kerül majd – mondta Benkő a beszélgetésben.
Nyitókép: Földházi Árpád