Megfejtette az Economist: ezért tombol az antiszemitizmus Európában
A brit lap felismerte a tüneteket, megoldást azonban nem kínált rájuk.
Agyonlőtték Szahar Iszmailt, Jafit Sasa-Biton oktatási miniszter arab kisebbséggel kapcsolatos ügyeinek főtanácsadóját, az Új Remény párt országos listájának 17. helyezettjét Izraelben – jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja a ynet vasárnap.
A Karmiel melletti Rámá faluba, Iszmail otthonához kiérkező mentők csak a halál beálltát tudták megállapítani. Az ismeretlen tettes háza közelében, az utcán lőtte le gépfegyverrel az ismert arab közszereplőt, aki korábban a jobboldali Likud pártban, majd Gideon Szaárral együtt távozva az Új Reményben politizált.
A rendőrség vizsgálatot indított a gyilkosság ügyében. 2021 eleje óta 74 embert gyilkoltak meg az arab kisebbség körében Izraelben. Sasa-Biton oktatási miniszterasszony hivatala közleményt adott ki, amely szerint a tárca vezetője megdöbbenéssel fogadta a gyilkosság hírét, és folyamatosan kapcsolatban áll Szahar Iszmail közvetlen családjával. „Az oktatási minisztérium családja osztozik a család súlyos bánatában és gyászában” – írták.
Szahar Iszmailt, drága, testvérként szeretett barátomat és harcostársamat ma reggel meggyilkolták Rámában. „Jószívű, az embereket és az országot szerető, becsületes és bátor vezető, igaz barát volt” – írta Twitter fiókjában régi barátja, Gideon Szaár igazságügyi miniszter, a kormánykoalícióban részt vevő jobboldali Új Remény párt elnöke.
„Nehezen tudom elfogadni, hogy soha többé nem láthatom Szahart örök mosolyával, ahogy tegnapig láthattam. Biztos vagyok benne, hogy az izraeli rendőrség elfogja a gyalázatos gyilkosokat, és bíróság elé állítják őket” – hangsúlyozta Szaár. Az arab településeken az utóbbi években fokozódott az erőszak, melynek elsősorban a szervezett bűnözés a fő hajtóereje. A rendőrség szerint a tavalyi izraeli lövöldözések több mint 90 százaléka arab közösségekben történt, noha az arab kisebbség Izrael lakosságának csak mintegy ötödét teszi ki.
Az arab izraeliek a rendőrséget hibáztatják, mert szerintük kudarcot vallottak az erős bűnszervezetekkel szemben, és nem törődnek eléggé az arab közösségekben burjánzó erőszakkal, amely magában foglalja a családi viszályokat, a maffiák összecsapását és a nők elleni erőszakot.
(MTI)
Fotó: Twitter